Головна Здоров'я Ентеральне харчування: для кого призначене та які види існують

Ентеральне харчування: для кого призначене та які види існують

mamabook
1195 Переглядів
хворий

хворийПовноцінне харчування – запорука швидкого одужання. Але що робити, якщо хворий не здатен харчуватися звичним способом чи самостійно приймати їжу? У такому випадку призначається ентеральне харчування. Що це таке, кому рекомендовано і як його правильно обрати?

Показання до застосування

Головна мета цього типу харчування – можливість забезпечити пацієнта повним спектром нутрієнтів. Харчування необхідно навіть в умовах, коли хворий знаходиться в безсвідомому стані. Адже саме дефіцит мінералів, вітамінів швидко призводить виснаження організму, різкого падіння імунітету й погіршення стану хворої людини.

Ентеральне харчування розроблено з метою, аби хворий отримав збалансований раціон, який на певний період повноцінно зможе замінити звичайну їжу. Виглядає як суміш, яку потрібно вводити в організм хворого через стому чи спеціальний носовий зонд. Перевага такого типу харчування в тому, що немає прив’язки до стаціонару – годувати пацієнта можна і в лікарні, і вдома.

4 причини, коли призначають ентеральне харчування:

  • Неспроможність приймати їжу самостійно (параліч, переломи кінцівок чи черепа, реабілітація після інсульту тощо).
  • Неспроможність харчуватися традиційним способом після проведення хіміотерапії/операцій на органах шлунково-кишкового тракту.
  • Діагностовані патології (панкреатит, діабет, виразковий коліт, хвороба Крона тощо).
  • Відмова приймати їжу, пов’язана з важким психологічним станом хворого (депресія, анорексія).

Ентеральне харчування

Види ентерального харчування

Не зважаючи на те, що лікувальне харчування існує двох видів – сухе й рідке, на практиці значно зручніше застосовувати вже готове ентеральне харчування в рідкому стані. Вам не доведеться проводити додаткових маніпуляцій для підготовки харчування. Достатньо відкрити упаковку й підключити до системи введення в організм.

Усі рідкі суміші, призначені для ентерального харчування, умовно розподіляють на 4 категорії.

Стандартні, або полімерні. Це повний склад амінокислот, вітамінів, мінералів, який відповідає здоровому правильному раціону. Компоненти-нутрієнти в нерозщепленому вигляді можуть доповнюватися таурином, L-карнітином, інозитолом. Вибір стандартних сумішей рекомендований для людей з нормальною функціональністю травної системи та відсутності травм слизових в тракті.

Напівелементні. Компоненти цих рідин частково гідролізовані та призначені для пацієнтів, як страждають від діареї, панкреатиту, інших порушень травлення та всмоктування їжі.

Модульні. Містять лише один компонент. Лікар обирає суміш відповідно до діагнозу. Наприклад, варіант із легкозасвоюваними насиченими жирними кислотами призначають пацієнтам з дисфункцією підшлункової залози, муковісцидозу. Картинінові суміші рекомендовані вегетаріанцям та професійним спортсменам.

Спрямованої дії. Цей вид рідкого ентерального харчування потрібен при порушеннях роботи конкретних органів, наприклад, нирок чи печінки, при цукровому діабеті чи проблемах з імунітетом.

Читайте також