Головна Здоров'я Експрес-тести на коронавірус: як працюють і наскільки вони точні

Експрес-тести на коронавірус: як працюють і наскільки вони точні

mamabook
548 Переглядів
епідемія

епідемія

На початку пандемії єдиним методом діагностики коронавірусу були ПЛР-тести. Хоч вони і вважаються «золотим стандартом» виявлення COVID-19, ряд факторів не дозволяють застосовувати цю методику масово. По-перше, для проведення ПЛР-тестування необхідне дороге обладнання, підготовлений кваліфікований персонал. Зрештою, навіть після року карантину цей метод дослідження досі коштує дуже дорого для пересічних громадян. Тож чимало компаній вирішили купити експрес тести онлайн для швидкого методу тестування на антигени. Це дозволяє миттєво виявляти працівників медичних, освітніх чи інших закладів, які захворіли на коронавірус.

Як працюють тести на антитіла

Ці тести демонструють, чи знайома імунна система людини з вірусом. Антитіла – це білки, які циркулюють у плазмі крові. Їх виробляє імунітет, коли зіштовхується з новим патогеном чи вірусом. І на кожен чужорідний елемент виробляються свої специфічні антитіла.

За допомогою тестів можна дізнатися і про вже перенесені інфекції, і про інфекційні хвороби, які розвиваються зараз. Якщо антитіла до певного виду вірусу знаходять у крові людини – значить імунна система бореться з нею саме в цей момент або зіштовхувалася раніше. Наприклад, якщо людина перехворіла на коронавірус, але помилково сприйняла його за звичайну ГРВІ, то тест покаже наявність антитіл до SARS-CoV-2 навіть через тривалий час після перенесення хвороби.

Коронавірус

Чим тести на антитіла відрізняються від звичайних тестів на коронавірус

Коли йдеться про тести на коронавірус, то мають на увазі ПЛР-тестування. Вони виявляють виділення вірусу на момент проведення аналізу. Тобто визначають, чи представляє загрозу людина для оточуючих з точки зору зараження. Для дослідження беруть мазок із ротової порожнини. Біологічний матеріал досліджують на наявність генетичного матеріалу вірусу.

ПЛР вважається точним та чутливим методом виявлення інфекції. Тим не менше, ПЛР-тести нерідко дають неправдоподібний результат. Це може бути як хибне підтвердження хвороби, так і помилкове її невиявлення. Найчастіше це відбувається, якщо вірус ще присутній у невеликій кількості в біоматеріалі або ж пройшло понад 2 тижні з початку захворювання.

Аналізи на антитіла проводяться іншими методами:

  • Експрес-діагностики застосують метод імунохроматографічного аналізу (ІХА-тест).
  • Аналіз виконується завдяки тест-смужки чи касети, на які наносять краплю крові пацієнта.
  • Такі системи тестування дуже прості, їх можна виконати самостійно – без медпрацівників.
  • Для експрес-тестування не потрібне спеціальне обладнання.

аналізи

Інтерпретація експрес-тестування

Якщо антитіл не знайдено, то тест показує одну смужку. Це внутрішній контроль якості для кожного тесту.

Якщо в крові є антитіла IgM або IgG, то пацієнт побачить дві смужки.

У чому різниця між антитілами IgM й IgG?

Вони виробляються на різних етапах знайомства з вірусом.

  • Через 4-6 днів з моменту захворювання з’являються антитіла IgM. Їх рівень досягає піку на другому тижню хвороби, а на п’ятий тиждень майже зникають. Це імунна відповідь у гострій фазі захворювання.
  • Антитіла IgG відповідають за тривалий імунітет до вірусів, бактерій, тож виробляються повільно. Це наша імунна пам’ять. IgG визначаються в крові на 7-10 день хвороби і зберігаються в організмі від кількох місяців до кількох років.
  • Якщо тест показує присутність і антитіл IgM, й антитіл IgG, то це властиво для періоду з 2 тижня до 1-1,5 місяці з моменту хвороби.

Наскільки точні експрес-тести?

ІХА-тести вважаються високо чутливими та специфічними. Лабораторні дослідження демонструють, що точність тест-систем складає 98-100%. Це характерно для тестів більшості виробників, присутніх сьогодні на нашому ринку.

Читайте також