Головна Здоров'я Діти і СOVID-19: в чому небезпека і як її мінімізувати

Діти і СOVID-19: в чому небезпека і як її мінімізувати

mamabook
219 Переглядів
вірус

вірус

Уже з весни 2020 р. у невеликої частки дітей через декілька тижнів чи місяців після легко перенесеного СOVID-19 почали фіксувати окреме захворювання. Воно згодом увійшло до списку «постковідних синдромів» й отримало назву «мультисистемне запалення у дітей і підлітків»

Саме слово «мультисистемний» вказує, що йдеться про розлади органів багатьох систем дитячого організму: шлунково-кишкового тракту, серця, слизових, шкіри, очей, лімфовузлів, крові (згортання і тиск) тощо.

Ця картина нагадує давно відомий лікарям синдром Кавасакі – збій імунної системи, проявами якого стає спершу запальне ураження артерій, а потім і шкіри, і слизових. Через це мультисистемне запалення у дітей та підлітків (англійською використовують абревіатури MIS-C або PIMS-TS) часто називають «Кавасакі-подібним синдромом».

Таким чином, СOVID-19 у дітей легким перебігом може не закінчитися. Іноді імунна система дитини з вірусом дійсно легко впоралася, але сама під час цією боротьби отримала патологію. І почала згодом наносити удари по власному організму – аутоімунні ураження.

З одного боку, цей синдром у відносно здорових дітей фіксується у менш ніж 1% перехворілих на СOVID-19. З іншого боку, і цей малий відсоток насправді означає десятки тисяч дітей з важким синдромом. Але набагато тривожніша статистика для дітей із хронічними хворобами. Скажімо, серед дітей з ожирінням мультисистемне запалення після СOVID-19 стається аж у 80% випадків.

Окрім того, з появою нових штамів пандемічного коронавірусу – насамперед, штаму Дельта – збої декількох систем організму (не лише дихальної) у дітей дедалі частіше починається вже не після, а ході під час СOVID-19.

Через це госпіталізацій дітей восени 2021 р. набагато більше, ніж торік.

коронавірус

Що ж робити?

Логічно виглядає, кожний день пандемії для профілактики – і тим паче в перші дні хвороби – дітям давати дітям прямі противірусні препарати, звичайно, якщо їх призначив лікар. А саме, ті, в інструкції яких (зареєстрованій МОЗ України) зазначено про науково доведену пригнічувальну дію на вірус SARS-CoV-2, збудник СOVID-19.

І сьогодні такі препарати для дітей є.  Вони містять активну речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував активність не лише проти вірусів грипу та ГРВІ, а й проти SARS-CoV-2. Для дітей, від народження це сироп Флавовір  (зміни внесені в інструкцію для медичного застосування наказом МОЗ №1922 від 10.09.2021). Відомо, що віруси грипу і коронавіруси – це РНК-віруси,  які мають загальні механізми реплікації. Противірусні засоби прямої дії лінійки протефлазід пригнічують специфічні вірусні ферменти, ДНК- та РНК-полімерази, чим знижують активність реплікації вірусів в організмі людини. У доклінічних дослідженнях in vitro продемонстровано  інгібуючу дію флавоноїдів сиропу Флавовір на 3CL протеазу коронавірусу SARS-CoV2 та противірусну активність щодо пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2 зі значним пригніченням реплікації вірусу. Застосування сиропу Флавовір дає змогу знизити вірусне навантаження на дитячий організм та вірогідність розвитку патогенетичних процесів – мультисистемного тяжкого запалення.

Читайте також