Далеко не всі мають дачу чи живуть у сільській місцевості. А зелень, придбана в супермаркетах чи на базарі, завжди нітратна та вирощена на пестицидах. Тож єдиний спосіб вживати безпечні й корисні продукти – вирощувати зелень у домашніх умовах. Серед різноманіття рослин салат вважається найменш примхливим варіантом, із яким можуть впоратися навіть новачки. Ще дві переваги салату – швидкий ріст та здатність рости навіть без субстрату, а лише у водному середовищі.
Наш сайт розповість про легкий та результативний спосіб вирощування салату.
Визначіться із сортом
Не всі види салату однаково вдалі для вирощування вдома. Слід обрати насіння салату, яке дає невисокі, але густі пучки. Це низькорослі варіанти, за якими легко доглядати. І головне – вони не потребують багато місця.
Вдалі сорти салатів для вирощування на підвіконні:
- Батавія.
- Крес-салат.
- Одеський.
- Лолло Росса.
- Мерлот.
Перший раз спробуйте висадити по одному рядочку різних видів салатів. Ви зможете визначити, які ростуть найшвидше та добре переносять кімнатні умови.
Правильний грунт та горщик
Салат дуже погано переносить важкий субстрат, його коріння швидко гине. Тож грунт повинен бути легким, рихлим, добре вентильованим. У субстраті не повинна застоюватися вода. Ви можете придбати спеціальний грунт для вигонки насіння або ж зробити власну суміш – змішайте рівні частини кокосового волокна, піску та вермікуліту.
Горщик повинен бути широким та прямокутної форми, аби посадити рослини в декілька рядів. Обов’язкова умова – дренажні отвори на дні. Знизу поставте подон, аби зайва вода витікала назовні.
Як сіяти салат
У рослини дуже поверхневе коріння. Зробіть у субстраті за допомогою виделки чи ложки дві неглибокі борозни по ширині всього горщику. Глибина повинна бути не більше 4 см. Сприсніть ямки водою, висипте негусто насіння, оприсніть водою знову. Не присипайте насіння землею! Насіння проросте та укорінеться самостійно.
Полив насіння
До появи перших проростків землю потрібно зволожувати щоденно – інакше салат не зійде. Тримати горщики потрібно в теплому місці. Можна в темному, а можна і під світлом. Як тільки побачите пророщені насінини – відразу ж переносьте рослини в освітлену зону. Якщо вирощуєте восени чи взимку, то обов’зково придбайте лампи денного освітлення. Це прискорить ріст зелені, дасть можливість збирати рясний урожай.
Скільки часу чекати пророщення
Якщо щодня оприскувати грунт, то вже через тиждень у вас будуть рослинки висотою в 3-4 см.
Як часто поливати салат
Ця рослина дуже боїться загнивання кореневої системи. Тому садівники із досвідом радять поливати салат, коли листя вже почало трішки в’янути. Тоді потрібно небагато налити води в землю, а також рясно оприскати саме листя.
Коли збирати урожай
Якщо ви не хочете чекати дуже рясного урожаю, то першу партію вже можна зрізати через 21 день. Але листя великого розміру виростає лише через 30-40 днів – усе залежить від сорту рослини. Зверніть увагу, в домашніх умовах урожай салату збирається кожні 2 тижні. Якщо ви почнете зрізати частіше, то ріст рослини різко зупиниться. Тож гарна практика – це висаджувати рослини в 2-3 горщиках з проміжком в 1 тиждень. Тоді у вас буде постійний, безперервний урожай.