Головна Школярі Цікаві українські легенди про мак для дітей

Цікаві українські легенди про мак для дітей

mamabook
7122 Переглядів
мак

макЦя квітка – давній народній український символ. Його ототожнюють із молодістю, вродою. Не даремно маковими квітами традиційно прикрашають вишиванки для дівчаток та незаміжніх юних красунь. На відміну від жінок дорослого віку, вишиті сорочки яких прикрашає калина. Мак оспіваний у народних піснях та переказах. Наш сайт Mamabook підготував пізнвальану підбірку цікавих легенд про квітку мак.

ЯК ДІВЧАТА ПЕРЕТВОРИЛИСЯ НА МАКОВІ КВІТИ

Було це давно-давно, коли ще на нашу землю нападали кочівники-печеніги. В одному місті жили дуже вродливі дівчата. Хороводи водили, пісень співали. Побачили це печеніги і вирішили захопити дівчат у полон. Підстерегли вони, коли загін воїнів залишив місто і пішов у похід, та й оточили місто з усіх сторін. Зрозуміли дівчата, що їм прийшов кінець і вирішили врятуватися, втекти з міста через підземний хід. Вийшли вони на широке зелене поле і кинулись тікати до лісу.

Та побачили їх вороги і оточили з усіх сторін. І звернулася тоді найвродливіша дівчина, донька воєводи, із проханням до матінки-землі:

— Матінко-земле, врятуй нас від неволі, від життя страшного у печенігів-нечестивців. Допоможи нам знищити їх!

І зглянулася земля-матінка на сльози дівчат-полонянок. Тільки доторкнеться до дівчини печеніг, як вона стає квіткою-маком, червоною, як жар і красивою, як самі дівчата.

Так і не змогли вороги захопити в полон жодної дівчини. Потомилися печеніги і вирішили спочити. Та тільки розсідлали коней і лягли на землю, як поснули непробудним сном. Це дівчата наслали на них сон-дрімоту, відплатили за себе.

Рано-вранці поверталися із походу руські воїни. І побачили вони червону, як жар, долину маків, а біля них сплячих ворогів-печенігів. Кинулися вони на печенігів і повбивали всіх. І коли пролилася остання крапля крові печенігів, кожна квітка маку ожила і стала дівчиною. У руках дівчата тримали червоні квіти маку і подарували їх воїнам-визволителям.

І земля-матінка залишила на згадку про цей бій квіти маку. Вони щороку виростали на цій долині і радували око людям своєю красою.

україна

СИМВОЛ ЖИТТЯ

Коли Господь створив землю, тварин і рослини – всі були щасливі, окрім Ночі. Як не старалася вона розсіяти свій глибокий морок, та приходив ранок. Тоді Господь створив Сон, сновидіння і марення, і разом з Ніччю вони стали бажаними гостями.

З часом в людях прокинулися пристрасті, одна людина навіть задумала убити свого брата. Сон хотів зупинити її, але гріхи цієї людини заважали йому підійти. Тоді Сон в гніві ввіткнув свій чарівний жезл в землю, а Ніч вдихнула в нього життя. Жезл пустив коріння, зазеленів і перетворився на мак.

Мак служив людям символом родючості через свою велику плодючість (у маковій коробочці міститься близько 30 тисяч насінинок). Тому він є постійним атрибутом родючості й шлюбу. Маком обсипають місця, які хочуть позбавитися від хитрощів і оман відьом. Мак має бути дикий і освячений 14 серпня в день Маковія.

мак

ВІРШОВАНА ЛЕГЕНДА ПРО МАК

Не так просто мак зоветься –
Слово «мама» відгукнеться.
І легенда каже так:
Місце там, де росте мак,
Матусенька потоптала,
Як від діток неслухняних
Рано-вранці утікала,
Бо не слухали вони.
І тудою, де втікала,
Стерня ноги обдирала,
І краплинки крові з ніжок
На стернинці залишала.
Її дітки доганяли,
Повернутися благали.
«Мам» – гукали вони так,
Й де гукали – виріс мак.

Кажуть, на полях мачинки –
То кровиночки – краплинки.
І тому не просто так
Червоненька квітка мак.
Квіточки хай виростають,
Літом поле прикрашають,
Мами діток не лишають,
Діточки слухняні будуть,
А легенду про ті маки
Хай ніколи не забудуть.
Автор: Люмила Коваль

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найкращі легенди про підсніжники українською мовою

Читайте також