Яка будова черевної порожнини та які органи можна розгледіти при таких базових методах діагностики, як УЗД? Знання про людську анатомію не повинні бути лише в колі інтересів лікарів та студентів-медиків. Сучасна людина забов’язана орієнтуватися в будові свого тіла. Коли виникаю перші симптоми патологій чи больові приступи, пацієнт і сам повинен розуміти, який орган сигналізує про проблему. Тоді простіше вчасно звернутися до лікаря відповідної спеціалізації: уролога, хірурга, гастроентеролога, ендокринолога тощо. На сайті https://anatomia.org.ua/news/ представлена анатомія людського тіла українською мовою. Що потрібно знати кожному пацієнту про будову черевної порожнини?
Особливості УЗД черевної порожнини
Аби отримати інформацію про те, в якому стані знаходяться органи верхнього відділу черевної порожнини, найчастіше застосовують ультразвукове дослідження. Відбиті від тканин та органів ультразвукові хвилі дозволяють вибудувати точне зображення органу – його форму, контури, структурність.
При УЗД черевної порожнини оцінюють стан таких внутрішніх органів та структур:
- Черевна аорта. Вона розміщена в черевній порожнині. Більша частина артеріальної судини відповідає за кровопостачання нижньої частини тіла та нижніх кінцівок.
- Печінка. Знаходиться у правому підребер’ї, має великі розміри та куполоподібну форму. Функції печінки – це синтез жовчу, накопичення глюкози у вигляді депо глікогену, виведення токсинів з організму.
- Жовчний міхур. Локалізований на нижній поверхні печінки. Його головна функція – накопичування жовчі. Вона необхідна для якісного розщеплення жирів. Тому жовчний міхур закидає жовч у кишечник під час прийому їжі.
- Селезінка. Цей орган бере важливу участь у процесі боротьби організму з інфекціями, оскільки працює як фільтр. Селезінка видаляє старі клітини крові. Орган розміщений у зоні лівого підребер’я.
- Підшлункова залоза – ендокринний орган, що допомагає у процесі травлення. Виробляє ензими та спрямовує їх до кишечнику. Також підшлункова відповідає за засвоєння цукру, виділяючи гормон інсулін. Завдяки йому глюкоза має можливість проникати всередину клітини.
Чи відносяться нирки до черевної порожнини?
Згідно анатомічного атласу, так. Проте кожна приватна клініка на свій розсуд визначає, чи включене обстеження нирок до УЗД черевної порожнини. Пацієнтам варто уточнювати цей момент заздалегідь, аби пройти повне обстеження та мати інформацію щодо стану органів видільної системи.
Чому важливо перевіряти нирки? Цей парний орган виводить метаболіти, токсини через сечу. Видільна система не менш важлива для організму, ніж робота печінки. Оскільки певні види речовин не здатні виводитися через кал. Тож організму необхідна стабільна робота нирок та створення оптимальної кількості сечі.