Слух є досить важливим органом чуття для кожної дитини – від цього залежить її мовленнєвий розвиток та успішна соціалізація. На жаль, дуже часто причиною проблем зі слухом є саме вроджені вади. Тому потрібно не лише звертати увагу від народження на те, як саме маля реагує на різкі звуки, але й звертатись до фахівця у тому випадку, якщо з’являються перші симптоми погіршення. На щастя, сучасна медична промисловість не стоїть на місці – діагностика слуху у дітей за допомогою професійного обладнання є швидкою та точною. Це можливість запобігти поглибленню проблем та за можливості компенсувати вже виявлену глухуватість. Для роботи з дітьми використовують як об’єктивні, так і суб’єктивні методи – таке комплексне дослідження дає змогу отримати максимально точний результат.
Види аудіометрії
Звичайна аудіометрія – суб’єктивний метод дослідження, він залежить від контакту з дитиною. Найчастіше використовують такі методики:
- рефлекторна є найпростішою, вона полягає в спостеріганні за реакцією немовляти від 2 місяців на різні звуки;
- ігрова модель застосовується для дітей, старших від 7 років, тому що вимагає певних дій дитини у відповідь;
- тональна аудіометрія є прийнятною для малюків від 4 років – у цьому віці вони вже здатні виконувати нескладні завдання, саме цей метод допомагає визначити ступінь приглухуватості у дітей;
- мовна модель – додатковий метод дослідження для дітей у віці до 5 років;
- додатково може бути застосована методика SUN – для виявлення порушень розбірливості розмовної мови в шумному середовищі.
Такі методи мають підтверджену ефективність та допомагають швидко та якісно провести початкову діагностику.
Об’єктивні методи діагностики
Для більш точних методик застосовується сучасне обладнання, яке дозволяє швидко встановити діагноз та у деяких випадках з’ясувати причину захворювання:
- імпедансометрія та тимпанометрія засновані на дослідженнях рухливості барабанної перетинки та оцінюють роботу елементів середнього вуха;
- вимірювання слухових потенціалів мозку проводиться під час сну дитини, тому не викликає у неї негативних емоцій, допомагаючи у точній діагностиці;
- отоакустична емісія ОАЕ досліджує органи внутрішнього слуху та виявляє проблеми на тому рівні – це найкраща методика для перевірки ступеня приглухуватості у немовлят;
- є й аудіометрія об’єктивна – наприклад, кохлеарна, яка дозволяє визначити пороги слуху за певними частотами;
- аудіометрія за слуховими стійкими відповідями також є об’єктивним методом, який відстежує відповіді на глибинному рівні стовбура та підкіркових структур головного мозку за допомогою комп’ютера.
Певні діагностичні тести призначаються лікарем. За результатами комплексного дослідження дитині може бути рекомендовано лікування або слуховий апарат відповідного типу. Такі методики відрізняються точністю та швидкістю, вони не викликають у дитини болю або інших неприємних емоцій. Головне – вчасно звернутись до лікаря, з появою перших симптомів проблем зі слухом. Це допоможе не втратити дорогоцінний час у сталому розвитку маляти.