Маткова кровотеча – це виділення крові з порожнини матки. На відміну від звичайного менструального циклу жінки, вона відрізняється інтенсивністю, тривалістю. Крові виділяється значно більше, ніж при звичайній менструації. Такі кровотечі не є фізіологічною нормою, бо зумовлені серйозним захворюванням чи патологією. Кожна жінка повинна знати свій цикл. Він повинен бути регулярним, тривати в середньому 5 днів. Місячні розпочинаються з незначних виділень крові, у середині стають більш інтенсивними, а потім ідуть на спадання. Також у здорової жінки не повинно бути вираженого больового синдрому. Як відрізнити, розпочалася маткова кровотеча чи менструація, і які причини розвитку патології?
Чому виникає кровотеча з матки
Причиною є дисфункція яєчників. Відбувається збій у системі роботи гіпоталамуса, гіпофіза та яєчників. Порушується вивільнення гормонів гіпофізу, що провокує недозрівання фолікулу. Порушується овуляція та менструальний цикл. Фолікул не формується повноцінно в яєчнику та не дозріває жовте тіло. Припиняється вироблення естрогену та прогестерону. Ендометрій відшаровується, у результаті чого розпочинається маткова кровотеча. Виділення крові завжди тривалі та інтенсивні.
Причини, що провокують проблему, лікарі розділяють на дві категорії – це збої у функціях та захворювання статевих жіночих органів.
Які фізіологічні порушення призводять до кровотечі в матці:
- ускладнення після інфекційних захворювань (грип, кір);
- гіпертонія;
- цироз печінки;
- атеросклероз;
- порушення сечовидільної системи;
- зміни в роботі щитовидки;
- захворювання крові.
Кровотеча також може розпочатися від час виношування плоду. Кровотеча може бути ознакою позаматкової вагітності. Інші захворювання органів статевої системи, які можуть спровокувати кровотечу:
- рубець на матці;
- ендометрит;
- міома;
- травим родових шляхів;
- патологія яєчників;
- руйнування тканин матки унаслідок запального процесу.
Що робити при матковій кровотечі
Найперше – екстрено звернутися до лікаря чи викликати швидку. До прибуття лікарів категорично заборонено прикладати на живіт теплу грілку, не виконувати спринцювання, не приймати гарячу ванну чи душ. Самостійно не можна вживати лікарські препарати.
Що можна робити до приїзду швидкої:
- Жінка повинна лягти горизонтально. Під ноги підкласти подушку, аби вони були на рівень вище, ніж живіт.
- Прикладати можна лід. Аби добитися звуження судин та зменшення кровотечі, холод на животі можна тримати лише 15 хвилин. Далі потрібна перерва на 5 хвилин, після чого можна повторити маніпуляцію.
- Жінка повинна багато пити. Це заміна крапельниці в домашніх умовах. Пити слід звичайну воду чи солодкий чай.