Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період інфекційного паротиту складає від 11 до 21 дня.
Як розпочинається захворювання
Свинка починається з підвищенням температури до 38-39 градусів та головного болю. Позаду вушної раковини з’являється пухлина: спочатку з однієї сторони, а через 1-2 – з іншої сторони. Хворий стає заразним за 1-2 дні до появи симптомів та виділяє вірус перші 5-7 днів хвороби.
Інші симптоми
У хлопчиків-підлітків нерідко розвивається ще й орхіт – запалення яєчка: виникає біль у мошонці, яєчко збільшується в розмірах, мошонка набрякає. Набряк проходить через 5-7 днів. Важки орхіт, особливо двосторонній, може в майбутньому призвести до безпліддя.
Для паротиту є типовим і запалення підшлункової залози, яке легко розпізнати по різкому болю в животі, нудоті, больових приступах, поганому апетиту.
Нерідко підключаються серозні менінгіти. Це ускладнення проявляється новим стрибком температури на 3-6-ий день хвороби, головним болем, блюванням, підвищеною чутливістю до звуків і світла. Дитина стає неактивною, сонливою, інколи в неї виникають галюцинації, судоми, можлива навіть втрата свідомості. Але ці прояви при сучасному лікуванні тривають недовго та не відображаються на розвитку дитини.
Лікування свинки в дітей
За призначенням лікаря дають противірусні, імуномоделюючі, жарознижуючі, знеболюючі засоби. А на слинні залози накладають сухий зігріваючий компрес.
При орхіті обов’язкові консультації в хірурга та уролога, часто доводиться лягати в стаціонар. При серозному менінгіті дитині потрібен постійний медичний нагляд у лікарні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Причини аденоїдів у дітей