Зазвичай про банани говорять негативно, називаючи джерелом крохмалю та швидких вуглеводів. Проте банани – джерело цілого спектру мінералів і вітамінів. Наприклад, вони здатні захищати від появи каміння в нирках, покращувати стан кісткової тканини і виконувати профілактику серцево-судинних захворювань.
Дізнайтеся про інші цілющі властивості бананів.
Підвищують імунітет
Фрукти містять декілька видів сильних антиоксидантів (дофамін, катехіни), які захищають клітини від пошкоджень вільними радикалами та розвитку хронічних запалень. Антиоксиданти укріплюють імунну систему, стимулюючи вироблення лейкоцитів.
Допомагають травленню
Банани покращують перистальтику кишечнику завдяки великій кількості рослинних волокон. Тому цей продукт рекомендовано вживати при хронічних запорах.
Нормалізують цукор
Плоди містять вітамін В6, який сприяє зниженню ваги та регулює рівень цукру в крові. Тому банани – це профілактика розвитку діабету 2 типу. Ці фрукти значно корисніші як перекус, ніж випічка, сухарики.
Укріплюють серце й судини
Банани – чудове джерело калію, який контролює артеріальний тиск. Це природній міорелаксант, що розслаблює стінки кровоносних судин і артерій, забезпечуючи нормальний кров’яний потік.
Профілактика захворювань нирок
Калій у бананах також важливий для підтримання активної функції нирок, захищаючи від накопичення натрію. Адже цей мінерал здатен кристалізуватися у вигляді каміння в нирках. Додатково калій посилює фільтрацію нирок, що призводить до активного виведення токсинів, продуктів розпаду.
Для здоров’я мозку
Калій також захищає клітини мозку від пошкодження, спровоковане дією вільних радикалів. Це забезпечує ясний розум, гарну пам’ять навіть у похилому віці.
Покращення стану кісток
Банани можуть бути корисні людям старшого віку. Завдяки своєму мінеральному складу фрукти покращують поглинання кальцію, яке зменшується із віком і часто є причиною остеопорозу, переломів.
Нормалізують сон
Вживання бананів після вечері покращить якість сну. Магній і калій – мінерали, які відповідають за релаксацію, профілактику стресу й тривожних станів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 видів продуктів, які провокують хронічне запалення