Аби дізнатися, чи існують нормативні акти, які б забов’язували педагогів проводити виховні години у певний день чи час, інтернет-видання EtCetera звернулося з офіційним запитом до МОН. І ось яку розгорнуту відповідь дали у відомстві.
Хто займається виховною роботою у середній та старшій школі
Питаннями виховної роботи учнів конкретного класу опікується його класний керівник. Це визначається відповідним Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти.
Як організовується виховний процес
Передбачається, що виховання учнів здійснюється не тільки через проведення окремих виховних годин, а й у процесі навчання як наскрізне. Виховання можливе у такій формі:
- внесення ціннісних складових у зміст навчальних предметів (відпрацювання конкретних здоров’язбережувальних навичок і умінь, мотивація на здоровий і безпечний спосіб життя, виховання усвідомлення цінності власної держави, демократичних свобод, соціальної активності, відповідальності тощо);
- взаємодію учителя з учнем на партнерських засадах як на уроках, так і в позаурочний час;
- використання вчителем демократичного стилю спілкування з учнями;
- створення умов для творчої самореалізації.
Для учителів і батьків на сайті МОН доступний розділ «Виховна робота та захист прав дитини». Він містить програми позакласної роботи з учнями різних вікових груп, посилання на корисні ресурси та навчальні матеріали з особистісної безпеки, базові знання про безпеку в інтернеті.
Чи повинен учитель складати план
Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 25.06.2018 №676 «Про затвердження Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти», плани роботи класних керівників, вихователів, бібліотекарів, методичних об’єднань, гуртків, спортивних секцій, поурочні плани, що складались на основі календарно-тематичних, стали необов’язковими.
Ці документи можуть створюватись лише за рішенням педагогічної ради закладу освіти та мати довільну форму і структуру.
План виховної роботи не належить до переліку документів, що підлягають затвердженню або реєстрації у закладі загальної середньої освіти.
Чи потрібно вести конспект
Його ведення не є обов’язковим, однак якщо конспект сприяє організації заходу – учитель може його складати на свій розсуд. Також для проведення виховної години вчитель може використовувати додаткові матеріали.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До уваги вчителів: дії педагогів у школі відтепер можна знімати на телефон