Яка кількість посуду для приготування має бути на кухні – кожен кухар відповість на те питання по-своєму. Склад сім’ї, вид плити на кухні, улюблені страви та навіть кількість шаф – щоб правильно вибрати й купити каструлі потрібно враховувати безліч аспектів.
Визначаємо мету користування
Коли зовсім немає каструль в будинку, вибір здається простим – придбати великий набір, в якому будуть основні варіанти, а також сковорода та ківш. А якщо посуду багато, але не цілком достатньо для приготування улюблених страв?
Кожна каструля має своє функціональне навантаження:
- Велика (від 3 літрів) – така ємність підійде для приготування на всю сім’ю першої страви, компоту.
- Універсальна (2-2, 5 літра) – в середній зручно розігріти суп, зварити порцію каші або макаронів. Краще, якщо буде кілька таких ємностей на вашій кухні.
- Літровий ківш або маленька каструлька – в ній швидко зваряться яйця, сосиски та овочі.
- У товстостінній каструлі або казані виходять самий ароматний плов, каші й страви, яким необхідно довго гаситися.
- Середнім між каструлею та сковородою вважають сотейник – ідеальний посуд для продуктів, які належни зберегти вологу та соус.
З чого зроблена краща каструля?
Сьогодні на прилавках представлений посуд з різних матеріалів, на якому варто зупинити вибір?
Емальована – недорога, приваблює яскравим дизайном, підходить для перших страв і зберігання будь-яких продуктів. Однак емаль низької якості відрізняється крихкістю, і при невеликих сколах краще не користуватися посудом. Густі джем, соус і варення в ній скоріше за все підгорять.
Посуд з нержавіючої сталівже довгий час має величезну популярність. Міцна, безпечна для здоров’я, проста в догляді вона завоювала своє місце на кухні. Їжа в ній прогрівається рівномірно, і готову страву можна зберігати, не перекладаючи в іншу ємність. Серед величезного асортименту моделей вибирайте уважно, остерігаючись придбати підробку.
Вогнетривке скло – красива і екологічна, підходить для духовки та різних видів плит, хоча не терпить відкритого вогню. При цьому тендітна, не витримує перепадів температури.
Керамічні – тримають тепло, знадобляться і для духовки, страви в них не пригорають. Вимагає обережного поводження. Не любить перепад температури.
Чавунні – важкі і непривабливі, зате міцні, підійдуть для запікання в духовій шафі, відмінно тримають тепло і безпечні. Не підходять для миття в посудомийці.