Квас із вівсі – здавна відомий цілющий напій. Свого часу цей напій втратив свою популярність та поступився хлібному квасу. Проте наш сайт Mamabook радить відродити традицій та робити вдома саме вівсяний квас, який має більше корисних властивостей та менш калорійний. Завдяки великому вмісту ферментів, амінокислот, вітамінів квас із вівса можна пити як пробіотик, що лікує кишечник та зміцнює імунітет.
Класичний рецепт вівсяного квасу
У 3-літрову скляну банку засипати 400 г промитого зерна, додати 4 ст.ложки цукру, залити питною водою кімнатної температури. Банку потрібно накрити марлею, складеною в 4-6 шарів. Також можна використати капронову кришку, в якій пробити 15-20 отворів, аби до банки вільно надходило повітря.
Залиште банку в кімнаті на 3-4 доби, доки пройде повний цикл бродіння вівса. Якщо ви не полюбляєте різкий смак домашнього квасу, то першу порцію напою можна злити. До решти вівса знову додати цукор, залити водою і потримати ще 3 доби. Тепер ви отримаєте легкий корисний напій.
Заброджену вівсяну завкаску не викидайте! Тримайте в холодильнику і готуйте щоразу новий квас протягом 3 місяців.
Медовий вівсяний квас із родзинками
Рецепт схожий на класичний, але замість цукру потрібно взяти 50 г родзинок та 2 ст.ложк меду. Родзинку зроблять квас темніше, у напою з’явиться приємний аромат.
Чим корисний квас із вівса
- Вівсяний квас універсальний, адже його можуть пити і дорослі, і діти з 3 років.
- Вівсяний квас лікує від дисбактеріозу, хронічних запорів, сприяє відновленню печінки, стимулює жовч.
- Також домашній медовий квас знижує рівень холестерину в крові.
- Узимку вівсяний квас – ефективний спосіб вирішити проблему сезонного авітамінозу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Морська сіль + перець + лимон вирішують 7 проблем зі здоров’ям!