Бронхіт – одне з найважчих, але й найпоширеніших захворювань дихальних шляхів. Бронхітом часто хворіють у дитинстві, але з віком ця хвороба дає чимало серйозних ускладнень. Дізнайтеся, як уникнути бронхіту та зберегти здоров’я органів дихальної системи в будь-якому віці. Поради дає наш сайт Mamabook.
Що таке бронхіт
Це гострий запальний процес, який перетікає в слизовій оболонці бронхів. Захворювання завжди супроводжується кашлем. Небезпека бронхіту полягає в тому, що запалення завжди розвивається стрімко і нерідко переходить в хронічну невиліковну форму. При бронхіті дихання стає ускладненим, часто задишка.
По статистиці, серед хвороб дихальних шляхів саме на гострий бронхіт припадає 75% випадків. Перші спалахи бронхіту виникають у віці 2-3 років. Хронічні форми бронхіту в дитячому віці практично не зустрічаються. Але якщо захворіти у старшому віці, то майже завжди гостра форма переходить у хронічну.
Оскільки в дорослих краще розвинена м’язова тканина у грудному відділі, то в них добре працюють навики відкашлювання. На відміну від діток, яким під час бронхіту потрібно стимулювати виведення мокрот. Тому в дорослому віці так важливо вчасно розпізнати симптоми бронхіту та не ігнорувати кашель.
Ознаки бронхіту:
- Важкий сухий кашель перші 2 доби.
- З 2-3 дня проявляється велике скупчення мокрот.
- Невисока температура тіла.
- Ознаки загальної інтоксикації (сонливість, апатія, поганий апетит).
- Можлива нудота.
Способи зараження бронхітом
Крайнє рідко бронхіт діагностують як самостійне захворювання. Найчастіше запалення є результатом ускладнення при грипі, ГРЗ. Тому найпоширеніша етіологія бронхіту – вірусна. В основному бронхіти провокують аденовіруси, збудники парагрипу, рідше бронхіт розвивається як наслідок активної діяльності вірусі грипу, риновірусів або ентеровірусів.
Не кожен випадок ГРЗ призводить до розвитку бронхіту. Аби відбувся запальний процес у слизовій бронхів, вона повинна бути подразнена чи пошкоджена. У такому ослабленому стані слизова не здатна протистояти проникненню патогенних вірусів.
Що може пошкодити слизову оболонку бронхів? Виконання інгаляцій на основі препаратів із агресивним складом, регулярне куріння, вдихання пилу.
Фактори, які провокують бронхіт:
- Постійний контакт з промисловими чи побутовими приладами, які забруднюють повітря смолами, пилом.
- Вплив тютюнового диму.
- Алергічна схильність.
- Застій в легенях у зв’язку із захворюваннями серця, судин.
- Хронічні запалення верхніх дихальних шляхів.
Крайнє рідко частота запалень слизової пов’язана з анатомічною особливістю будови бронхів. Якщо їхні просвіти звужені, то дуже висока схильність до регулярного розвитку бронхіту.
Чи заразний бронхіт для оточуючих
Бронхіти найчастіше є вторинним симптомом та ускладненням при вірусних інфекціях. У деяких випадках бронхіт розвивається як результат агресивної дії алергенів. Наприклад, люди у зв’язку з професією регулярно контактують на роботі з вугільним пилом, токсичними випарами. Тому відповісти на запитання, чи заразний бронхіт, можна у випадку, коли точно відома причина його походження.
Якщо йдеться про гострий бронхіт через віруси грипу, риновіруси, то ці патогенні мікроорганізми легко передаються повітряно-крапельним шляхом. Тобто під час кашлю, чихання, близько спілкування з хворим. Але важливо розуміти, що ці віруси спершу спровокують розвиток грипу та інших ГРЗ. І якщо слизова бронхів не порушена і вчасно розпочати лікуватися від грипу, то бронхіт вам не загрожує. Оскільки не існує вірусів, які б провокували виключно запалення в бронхах як окремий вид захворювання.
Профілактика бронхіту в період епідемій:
- Регулярне провітрювання приміщення.
- Укріплення імунітету загартовуванням, контрастним душем, прийомом натуральних імуностимуляторів.
- Уникати переохолодження.
- Не стояти поруч із курцями.
- Не спілкуватися з хворими, які не користуються марлевими пов’зками.
- Вчасно лікувати вірусні інфекційні захворювання, які можуть ускладнюватися бронхітом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понижена температура тіла: 10 причин, які її провокують