У період лактації матуся вже відповідає за своє здоров’я, а також самопочуття малюка. Будь-який неправильно підібраний продукт у раціоні мами може спричинити проблеми для дитини: кишкові коліки, дерматит. Наш сайт Mamabook підготував перелік продуктів, які можна вживати мамі під час годування груддю.
КАШІ
У раціон можна включити практично всі варіанти. Готувати можна на воді чи молоці, але не вживати покупні каші швидкого заварювання. У них пластівці піддаються обробленню, яке вбиває всі необхідні вітаміни та грубу рослинну клітковину. Окрім того, у кашах швидкого приготування є багато шкідливих інгредієнтів – цукор, ароматизатори.
Які каші можна вживати:
- Рисова.
- Кукурудзяна.
- Перлова.
- Гречана.
- Вівсяна.
- Ячна.
ОВОЧІ
Мамі, яка вигодовує малюка, можна і потрібно з’їдати щодня овочі у великій кількості. Адже це джерело складних вуглеводів, вітамінів. Їх рекомендовано їсти в різному вигляді: сирі, варені, тушковані, запечені, парові. Але в жодному випадку не смажити, бо токсини та канцерогени знизять імунітет і мами, і малюка.
ФРУКТИ ТА ЯГОДИ
Харчування мами повинно передбачати приблизно 300 г свіжих фруктів чи ягід на день. Найкорисніші та найбезпечніші для мами й малюка – банани. Їх можна вживати в сирому вигляді, але максимальна допустима доза – 1 банан на день. Яблука варто запікати, знявши шкірки. Також варто їсти сухофрукти.
Цитрусові, полуниця, малина та інші ягоди червоного кольору під забороною – вони сильні алергени через високий вміст каротиноїдів (провітамін А).
На 4 місяці після пологів можна один раз на 3 дні вводити в раціон новий фрукт чи ягоду та спостерігати за реакцією малюка.
М’ЯСО Й РИБА
Вживати можна лише пісне нежирне м’ясо (курятина, індичка), річкову рибу. Повністю потрібно відмовитися від тунця. Для матусі в період лактації готувати рибу можна лише на пару чи запечену у фользі, рукаві. Вживати рибу можна 2 рази на тиждень, м’ясо – 3-4 рази на тиждень.
Молочні продукти, які дозволені:
- Кефір.
- Домашній йогурт.
- Нежирний кисломолочний сир.
- Молоко.
- Сметана.
- Ряжанка.
СОЛОДОЩІ, ВИПІЧКА
Дозволено вживати в їжу незначну кількість кондитерських виробів. Можна їсти галетне чи пісочне печиво, мармелад, зефір без вмісту шоколаду, крекери, бісквітне тісто. Не вживайте жирні креми, а також готуйте солодощі самостійно. Так ви точно будете знати, які інгредієнти були використані.
Відмовтеся від солодкого тіста – булок, плетінок. Якщо хочете вживати хліб, то обирайте випічку з грубого житнього борошна, бородинський хліб. Не вживайте багети, батони.
НАПОЇ
Матусі можна мінеральну воду без газів (не більше 2 склянок на день). На 2 місяць після пологів можна додати неміцний чай, цикорій, узвар, морс. Чай повинен бути не з пакетів, а якісним – заварним та без ароматизаторів. Корисно пити трав’яні чаї та настої: гібіскус, кропива, вербена, ромашка. Можна купити в аптеці готові трав’яні збори, які посилюють лактацію.
ЯЙЦЯ
Матусі щодня можна вживати лише половинку курячого яйця або 2 перепелині. Враховуючи, що це сильний алерген, від яєць взагалі бажано відмовитися перші 3 місяці після пологів.
МАСЛО, ОЛІЯ
У салати, їжу можна додавати невелику кількість вершкового масла та олію. Обирайте нерафіновану. Найкориснішою буде оливкова, кокосова та лляна олія.
Продукти, які можна додавати через 6 місяців після пологів:
- Мед.
- Бобові (горох, квасоля, сочевиця, маш, нут).
- Горіхи.
- Морепродукти.
- Спеції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Повний список заборонених продуктів при грудному вигодовуванні