Це базові (основні) прояви новонародженої дитини в кінці першого місяця життя. Ви можете взяти їх за основу, орієнтуючись на розвиток вашого малюка.
Реагує на різкий звук
Реакція на різкі звуки у новонародженого проста – він різко здригається, кліпає очима. Так, з 9-11 днів народження дитина вже розрізняє звуки, реагує плачем на різкі, гучні звуки, проте ще не прислуховується до джерела звуку. Прислуховуватись він починає на 3-5 тижні. В такому віці малюк вже заспокоюється на сильний звук, зосереджується на 10-15 секунд, прислуховується до голосу чи звуків іграшки.
Фіксує погляд на предметах і людях
Дитина вже здатна фіксувати свій погляд на нерухомому предметі. На 20-22 день зникають некоор-диновані рухи очних яблук. Фіксувати погляд на нерухомому об’єкті малюк здатен вже на 15-30 дні, проте затримка ще нетривала – це 5-10 секунд. Малюк фіксує поглядом ті предмети, які знаходяться в зручному для нього колі зору – на відстані 40-50 сантиметрів. Загальні рухи очима ще загальмовані, малюку важко переводити погляд з одного предмету на інший. В цей період життя у малюка ще далекозорість, тому не можна фіксувати його поглядах на предметах, розміщених ближче 50 сантиметрів. Інакше дитинка почне косити очима, щоб роздивитись іграшку чи яскравий предмет.
Утримує голівку, лежачи на животі
В положенні лежачи на животі малюк у віці 1 місяця вже утримує голівку протягом 5-20 секунд. Він ще на 8-10 день намагається підняти голівку, якщо його перевернути на животик. А на 14-15 день вже повертає голову у бік джерела звуку.
Посміхається
Посмішка – це гарна реакція на те, що малюк спілкується з вами. У віці 1 місяця дитинка може всмі-хатись у відповідь на вашу посмішку, ваш радісний і ніжний голос, звернення до малюка.
Видає перші звуки
При спілкуванні з дитиною ви можете помітити, як малюк намагається видавати окремі звуки – у відповідь на «розмову» з вами. Новонароджена дитина в перші дні лише плаче та кричить, потім починає видавати горлові звуки. У віці 1 місяця дитинка вже може почати «агукати».
Погана координація
В перший день після народження у здорового малюка фіксують більше 170 рухів за хвилину, а на 10-й день – більше 550 окремих і загальних рухів за хвилину! Це все неконтрольовані довільні рухи, які є наслідком збудження ще незрілих центрів дитячого мозку. Але такі фізіологічні прояви малюка дуже важливі для його розвитку на ранньому етапі життя.
На фото: дитяча боді-вишиванка (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)