При підготовці до школи батьки та вихователі турбуються про базові знання дітей 6-7 років. Проте ігнорують навички, які могли б навчити дитину значно ефективніше освоювати шкільну програму. Адже, окрім банального зазубрювання, успішне навчання та соціалізація дитини передбачає інші важливі вміння.
Наш сайт Mamabook підкаже, які навички необхідно прививати дошкільнятам.
1. Представитися, назвати своє ім’я
Здавалося б, що може бути простіше? Проте темперамент деяких дітей не дозволяє їм «включитися» в процес самопрезентації, чітко відповісти на просте запитання. Чимало дітей можуть зволікати з відповіддю. І це може бути причиною невміння спілкуватися в спокійному, офіційному тоні з дорослими людьми.
2. Діяти за інструкцією
Це зовсім не спроба першачків перетворити на бездумних роботів. Навпаки, дитина повинна вміти уважно слухати озвучене, запам’ятовувати, а потім виконувати в потрібній послідовності. Таке вміння зрощує дисциплінованого школяра, здатного до самоосвіти. Вміння діяти за інструкцією дуже легко відтреновується вдома. Радимо батькам влаштовувати такі щоденні квести для дошкільнят з 3-5 пунктів:
- Синку, сходи на кухню.
- Увімкни чайник.
- Знайди на підвіконні мій телефон.
- Принеси його, будь ласка.
Або чудове завдання для дівчинки – майбутньої господині:
- Доню, дістань з холодильника 3 яйця.
- Розбий їх та вилий в миску.
- Розмішай ретельно виделкою.
- Коли закінчиш, поклич, аби я приготувала омлет.
3. Правильно реагувати на відмову
Як більшість сучасних дітей реагує, почувши відмову на своє прохання? Звичайно, ж істериками та образами. А дитина повинна розуміти, що саме в цей момент ви не можете пограти, але зробите це пізніше. Щось подібне може відбуватися й на уроках. Почувши, що сьогодні вчителька не буде проводити ігри або влаштовувати перегляд навчальних роликів, дитина може засмутитися. А поганий настрій стане причиною неуважності та низької успішності. Отже, навчіть майбутнього школяра правильно сприймати відповідь «Ні».
4. Просити про допомогу
Насправді це складне вміння, яке дуже часто не під силу навіть дорослим. Вважається, що це принизливо. Дитина повинна знати, що прохання про допомогу – не соромно! Але робити це вона повинна у ввічливій формі, а також вчасно для себе.
5. Дякувати
Ввічливість ще нікому не зашкодила. Більше того, щира вдячність формує вміння цінувати чужу роботу, витрачений час та увагу. Вважається, що вміння дякувати – це ознака емоційного інтелекту. Як виробити цю звичку? Дуже просто! Дякуйте частіше дитині за допомогу, а вона сама почне робити це у відповідь.
6. Просити вибачення
Ще одне «принизливе» вміння зі світу дорослих. Більшість не вміє визнавати свої помилки та щиро просити вибачення. А це важлива комунікаційна навичка, адже дитина постійно знаходиться в колективі.
7. Оцінювати наслідки своїх вчинків
Усе починається змалечку. Дитині слід роз’яснювати, до чого призведуть ті чи інші вчинки. І вже на момент навчання в школі вона самостійно усвідомить, чому потрібно виконувати домашнє завдання, чому не слід списувати в сусіда, чому не можна ігнорувати зауваження вчителя. Якщо дитини буде навчена аналізувати свої дії, то вам не загрожують регулярні істерики над домашнім завданням.
8. Приймати критику
Якщо дитина змалечку виховується як «найкраща», «найгарніша» і ще багато чого «най», то є ризик отримати самозакоханого школяра, не здатного сприймати критику. А з ними зіштовхується кожен першокласник з перших днів навчання. Навчіть дитину сприймати зауваження як підказки-поради: на що потрібно звернути увагу, аби навчатися ще краще.
9. Керувати емоціями
Цю навичку доведеться прививати дитині до підліткового віку. Але важливо це робити завчасно – ще з період садочка. Постійно обговорюйте дитячу поведінку, вчіть сприймати все стримано – без агресії, а також без надмірних емоцій. Оскільки дитині потрібно комунікувати з однолітками та педагогом, то вона повинна вміти не зриватися на інших через свій поганий настрій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 25 запитань, відповіді на які повинен знати майбутній першокласник