Тривожний стан – один із видів психічного розладу. Йому характерний стан загальної та стійкої тривоги. На відміну від короткочасного стресу, що пов’язаний, наприклад, із виступом на публіку чи нетривалою застудою, цей стан триває незмінним дуже довго. Тривожний розлад може супроводжувати людину місяці чи навіть роки. При чому надмірний страх чи напруженість можуть стосуватися не лише психічних проявів, але й цілком фізичних. Визначити розлад допомагає тест на тривожність, який можна пройти на сайті Mental Clinic.
Ми ж розповімо про головні ознаки, за якими можна запідозрити в себе цей розлад.
Нездатність розслабитися
Якщо зазвичай людині для повного щастя достатньо сходити в баню чи посидіти із друзями в пабі, то для людини з тривожним станом ці способи релаксу не є ефективними. Вона не може просто відірватися від реалій буднів, відпочити по повній, аби з понеділка знову почуватися щасливим офісним працівником. Емоційний стан такий, що жоден зі способів не допомагає зняти напруження та розслабитися. Відчуття стресу переслідує щоденно – чим би людина не намагалася займатися.
Роздратованість
Нестабільність емоційного стану проявляється в постійних та різких змінах настрою. Дратувати можуть будь-які дрібниці, тож на це варто звернути увагу.
Зниження працездатності
Відчуття постійної тривоги обов’язково впливає на повсякденні справи. У першу чергу, людина помічає, що виникають труднощі на роботі. Вони проявляються в таких симптомах:
- зниження концентрації уваги;
- погіршення пам’яті;
- уповільнення реакції на нову інформацію;
- неуважність;
- знижує й рівень ефективності роботи.
До речі, ці симптоми є спільними для багатьох інших видів розладів. На mentalclinic.com.ua ви можете більш детально дізнатися про депресію, панічні атаки, розлади харчової поведінки, проблеми зі сном.
Безпричинний страх
Це можуть бути страх за своє життя чи життя близьких. Він породжує й нові фобії. Приміром, людина боїться літати чи відмовляється від користування ліфтом.
Надмірне хвилювання
Людина завжди перебуває в очікуванні найгіршого. Начебто займається звичними буденними справами, проте в своїй уяві завжди моделює погані новини. Хоча і немає очевидних причин, аби так вважати.
Фізичні симптоми
Тривожний стан проявляється в тому, що це не лише емоційні розлади. У цього синдрому є численні фізичні прояви.
Ще 10 симптомів тривожного стану:
- хронічна втома (навіть вранці, відразу після сну);
- постійне напруження в м’язах;
- біль у животі при кожному хвилюванні;
- частий безпричинний головний біль;
- тіло знобить;
- тремор рук;
- постійне потовиділення (зокрема, «холодний піт»);
- часта діарея (особливо після чергового хвилювання);
- ускладнене дихання, фактично відчуття задихання;
- часто нудить без причини.