Головна Релакс 12 пісних страв на Різдво: рецепти

12 пісних страв на Різдво: рецепти

mamabook
533 Переглядів

кутья, рождествоДавня українська традиція збирає на Святвечір усю родину за святковим столом. Проте стіл повинен бути не пишним, і пісним. На Святвечір на столі повинно стояти 12 пісних страв. Сідати вечеряти можна лише з появою першої зірки на небі. Вважається, що ця зоря і сповістили людей про народження Божого сина – Ісуса Христа.

Які страви традиційно готують українці на Різдво? Перелік та святкові рецепти можна знайти в нашій статті від  Mamabook 

12 пісних різдвяних страв:

  • Кутя
  • Капусняк
  • Грибна юшка
  • Вареники з картоплею
  • Голубці з грибами
  • Маринований оселедець
  • Заливна риба
  • Тушкована капуста
  • Квасоля
  • Узвар
  • Пампушки
  • Овочеве рагу

Кутя
Для приготування класичної куті вам потрібно взяти 2 склянки зерна пшениці, замочити у воді на 4-5 годин. Після цього залити водою та кип’ятити на слабкому вогні протягом 2 годин. Пшеницю кинути на сито, злити воду. 150 г почищених грецьких горішків потрібно подрібнити в блендері або прокрутити через м’ясорубку. Тепер горішки підсмажте на сковорідці 5-7 хвилин. Візьміть 2 столові ложки меду, розтопіть, додайте 5 ложок кип’яченої води, змішайте. Медовим сиропом заправте пшеницю, додайте горішки, зверху присипте кутю марципанами. Різдвяна кутя готова!

Капусняк
Це дуже смачний, наваристий і густий варіант першої страви. Нагадує густу кашу, щось середнє між нашим кулішом та борщем. Візьміть півсклянки квашеної капусти, досипте півсклянки пшона, змішайте, покладіть в каструлю, залийте водою. 2 картоплини наріжте дрібники кубиками, додайте до каструлі. Киньте пару лаврових листочків, варіть на слабкому вогні 15 хвилин. Поріжте дрібно свіжу капусту (аби вийшло півсклянки), дрібними кубиками наріжте середню цибулину. 1 середню морквину натріть дрібно на терці. Свіжу капусту обсмажуйте разом з морквою та цибулею до повної готовності, під кінець додайте 3 столові ложки томатного соусу й протушіть 2 хвилини. Все зі сковорідки висипте до каструлі. Долийте ще води (аби покривала кашу на 3-4 см), доведіть до кипіння, потримайте на слабкому вогні 5 хвилин. Подавайте капусняк зі сметаною. Це дуже смачно та апетитно!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що можна і що не можна робити на Різдво 

Грибна юшка
Візьміть 200 г сушених лісових грибів (печериці не підійдуть, бо ці гриби зовсім не ароматні і не дають навар), замочіть у воді на цілу ніч. Вранці воду злийте, гриби промийте, дрібно поріжте. Також поріжте 1 велику цибулину, 1-2 зубики часнику натріть на дрібну терку. На сковорідці обсмажте гриби, цибулю, часник. Коли гриби вже будуть готові, додайте 5 столових ложок сметани та 2 столові ложки борошна для загущення, обсмажуйте ще 2-3 хвилини. Висипте до каструлі, залийте водою. 2 картоплини поріжте дрібними кубиками, також висипте до каструлі. Посоліть, поперчіть, доведіть воду до кипіння і варіть на слабкому вогні до повної готовності картоплі. Юшку подавайте гарячою.

Вареники з картоплею
Вареники, як і решта страв на Святвечір, повинні бути пісними, тож традиційну подачу варенички з картоплею та шкварками доведеться змінити на інші варіанти. Для приготування тіста потрібно взяти півсклянки холодною столової води, підсолити її, додати 2 столові ложки олії. Тепер додавати поступово просіяне борошно та вимішувати, доки не отримаєте туге тісто. Готуємо начинку: відваріть картоплю у солоній воді, потім максимально злийте воду. Потовчіть картоплю на пюре. Середню цибулину дрібно поріжте, потріть друбно 2 зубчики часнику. Обсмажте цибулю з часником на сковородці до готовності, додайте в картопляне пюре, ретельно перемішайте. Тепер розкатайте тісто та за допомогою склянки витискуйте кружальця. Розкатане тісто повинно бути середньої товщини, аби вареники гарно тримали форму. Тепер зліпіть вареники і відваріть у воді. Подавайте до столу гарячими, политі олією, на якій смажилися цибуля та часник. Також полийте сметаною.  

Голубці з грибами
Підготуйте капусту. Відділіть акуратно капустяні листя, зріжте потовщення. У великій каструлі закип’ятіть воду, опустіть листя на 2-3 хвилини, щоб воно розм’якло. Але не тримайте довше, оскільки листя почне рватися і розлазитися. Тепер готуємо начинку. Гриби (або печериці або будь-які сухі, попередньо замочені у воді) дрібно поріжте, також поріжте на кубики цибулину. Обсмажте до повної готовності, посоліть, додайте чорний перець чи готову приправу для грибів. Відваріть рис до напівготовності, змішайте щ грибами у пропорції 1:1. Тепер загортайте начинку в капустяне листя. Поріжте ще одну цибулину на кубики, натріть дрібно 2 морквини. Протушіть, додайте лаврове листя, сіль, трішки сметани, 2-3 ложки томатного соусу. В цьому соусі потрібно тушити голубці 40 хвилин  на слабкому вогні. Голубці повинні повністю покриватися рідиною, тому у каструлю періодично доливайте звичайну воду.

чашка, чашки, товар

Оригінальні подарункові чашки (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Маринований оселедець
Це вже справжня давня традиція – маринувати оселедця на Різдво та Новий рік. Для приготування цієї смачної закуски вам необхідно взяти: 1 кг мороженого оселедця, півлітра води, 2 чайні ложки солі, 1 чайну ложку цукру, 130 мл оцту, 3 маленькі цибулини, 15 горошин чорного перцю, 3-4 лаврових листочки. Готуємо так: рибу розморожуємо при кімнатній температурі, відрізаємо голову, але шкірку з риби не знімати. Рибину поріжте на однакові шматочки (4-5 см). Готуємо маринад: воду з сіллю та цукром потрібно довести до кипіння, додати порізану кільцями цибулю, налити оцет, додати лаврове листя та перець. Знову довести до кипіння, відставити з плити і дати вистигнути. Шматочки оселедця викласти в скляний судочок або банку, залити зверху теплим маринадом. Поставити в прохолодне місце на 2-3 доби. Смачнючий оселедець готовий!

Овочеве рагу
Дуже проста у приготуванні страва. Однак корисна і смачна. Овочеве рагу (або соте) може мати різноманітні інгредієнти, але готується за одним принципом. Усі овочі, які ви відібрали для цієї страви (морква, картопля, болгарський перець, томати тощо) дрібно нарізаються кубиками та поетапно обсмажуються на сковорідці. Обсмажили один вид овочів – виклали в каструлю та приступили до обсмаження наступного. Обов’язково обсмажте 2-3 великі цибулини, які додадуть соте соковитості та солодкого смаку. Змішайте усі інгредієнти, потріть 2 зубчики часнику, додайте сіль і мелений перець, 2 лаврових лисочки. Протушіть на слабкому вогні 5-7 хвилин. Подавайте гарячим або холодним.

Заливна риба
1-1,2 кг риби без кісток наріжте на порційні шматки. Голову, кістки та плавники залийте холодною водою, доведіть до кипіння, додайте 3 середні морквини, порізані тонкими кільцями, трішечки коріння петрушки та селери, порізану кільцями 1-2 цибулину, 3-4 лаврових листочки, духмяний перець горошком, 1 гвоздичку, сіль за смаком. Рибний навар готується мінімум 1 годину. Готовий відвар потрібно пропустити через сито і ще раз поставити на плиту. Довести до кипіння, опустити порційно нарізану рибу. Варити на слабкому вогні 20 хвилин. Вийміть рибу з відвару та дадайте йому вистигнути. Додайте у рідину 1 ст.ложку оцту, сік половинки лимона та заздалегідь замочений желатин (2 ч.ложки). Прогрівайте відвар до моменту, доки не розтопиться желатин. Але в жодному випадку не доводьте навар до кипіння! Рибу гарно викладіть в глибокі блюда, прикрасьте шматочками лимону, зеленню, можна кинути декілька маслин та фігурно нарізаної моркви для декору. Залийте рибу відваром, поставте вистигнути у холодне місце на 4-5 годин.

Тушкована капуста
Дрібно поріжте 2 середні цибулини, дрібно пошинкуйте половину середньої капустини. Капусту і цибулю до напівготовності обсмажте на сковородці. Висипте в емаліровану каструлю чи сотейник. Дрібно потріть 2 зубчики часнику, капусту посоліть та поперчіть за смаком, покладіть 2 лаврових листочки, додайте 3 столові ложки сметани та 2 столові ложки томатного соусу. Протушіть капусту на слабкому вогні протягом 20 хвилин. Страва готова!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народні прикмети на Різдво Христове

Квасоля в томатному соусі
Квасолю потрібно підготувати заздалегідь. Візьміть 1-1,5 склянки сухої квасолі, залийте її питною водою, дайте постояти цілу ніч. Потім проваріть квасолю у звичайній підсоленій воді протягом 40 хвилин. Готуємо заправку. В невеличку каструлю або скорідку-вок (з високими стінками) наливаємо олію, насипаємо 2 цибулини, порізані кубиками. Також додаємо 2 середні морквини, дрібно потерті на терці. Додаємо запашні трави (тим’ян, душиця, базилік), сіль та перець за смаком, 3 столові ложки сметани та 4 столові ложки томатного соусу, 1 ст.ложку цукру. Усе це розмішуємо, обсмажуємо, доливаємо 1,5 склянки води та доводимо до кипіння. Додаємо варену квасолю, тушимо на слабкому вогні 20-30 хвилин. Перевіряємо готовність квасолі по її м’якості.

Пампушки
Важко уявити святковий різдвяний стіл не лише без куті, але й без пампушок. Для класичних пампушок вам знадиться: 20 г сухих дріжджів, 1 склянка молока, 75 г вершкового масла, 75 г цукру, ванілін, 500 г борошна. Готуємо пампушки так: висипте сухі дріжджі у глибоку миску, насипте цукор, щіпку ваніліну. Молоко нагрійте до 35-40 градусів, налийте в миску, розмішайте цукор. Розтопіть вершкове масло, додайте до молока, насипте 200 г борошна, розмішайте. Поставте миску в тепле місце на 1 годину. Потім додайте решту борошна і вимішайте пухке тісто, яке не буде липнути до рук. Поділіть тісто на частинки однакового розміру, сформуйте у долонях кульки. Ці кулі повинні бути 5-6 см в діаметрі. Дайте їм постояти 10 хвилин. Тим часом налийте в глибоку металічну каструлю 250 мл олії. Нагрійте олію, після чого опускайте по декілька кульок. Перевертайте пампушки, щоб вони рівномірно пропікалися, доки вони не стануть насиченого золотистого кольору. Викладіть пампушки на паперові серветки, аби прибрати зайвий жир. Посипте цукровою пудрою і подавайте гарячими до куті та узвару.

Узвар
Класичний святковий напій на Різдво. Неймовірно легкий у приготуванні та дуже корисний. Візьміть суміш сухофруктів (груші, яблука, сливки) у розрахунку 200-250 г, залийте 2 літрами води. Доведіть до кипіння, вимкніть, дайте настоятися 4-5 годин. Знову доведіть до кипіння, вимкніть, дайте постояти 20 хвилин. Додайте половину чайної ложки меленої кориці, 1 гвоздичку, 2 шматочки лимона, 50 г цукру. Долийте 2-3 склянки води, знову доведіть до кипіння, вимкніть і дайте постояти ще 20 хвилин. За цей час узвар вже бути наваристим, ароматним, але при цьому ви збережете всю користь сухофруктів. Подавайте на стіл охолодженим.

Смачного Різдва!

 

Читайте також