Щоб облаштувати дров’яне опалення в домі, не обов’язково зводити масивну конструкцію з цегли. Сучасна металева піч на дровах не менш ефективна в плані опалення, ніж цегляні споруди, але при цьому компактніша, простіша у встановленні та обслуговуванні. Основними матеріалами виготовлення можуть бути чавун або жаростійка сталь.
Сталь являє собою сплав заліза та вуглецю (0,025 —2,14). До сплаву додаються легувальні елементи, такі як хром, нікель, ванадій й т.д. з огляду на марку. У чавуні відсотковий вміст вуглецю у складі сплаву перевищує показник сталі − від 2,14 до 6,67 відсотка, а у ролі компонентів для легування додається сірка, кремній марганець і фосфор. Також чавун не настільки пластичний, як сталь.
Чим вищий вміст вуглецю, тим вища стійкість до високих температур. Завдяки цьому чавунне пічне та камінне обладнання краще переносить вплив вогню та жару. Чавунні елементи менш схильні до корозії – це ще один плюс. Проте чавун, маючи пористу структуру, менш витривалий, ніж сталь, до різких перепадів температур. У таких ситуаціях він може розтріскуватися. Ремонт тріщин вже не можливий, оскільки чавун не можна зварити.
Рівень теплопровідності має ключове значення при виробництві опалювального обладнання. У чавуну він нижчий. Стінки печі повільно нагріваються, акумулюючи тепло і поступово видаючи його в кімнату, але також повільно остуджуються. Сталь відзначається високою теплопровідністю – приміщення швидко обігрівається, але коли припиняється горіння в топці, стінки холонуть.
Специфіка виробництва кожного з видів обладнання
Методи виготовлення сталевих та чавунних агрегатів відрізняється. Сталеві конструкції виробляють з застосуванням зварювання їх частин. Шви є вразливим місцем моделей зі сталі, й під час нагрівання здатні деформуватися. Тому якості зварних швів приділяється підвищена увага. Надійні виробники знімають напруження зі сталевих листів за спеціальною технологією. Такий метал при нагріві не тріщить. А для уникнення деформації використовується футерівка, яку викладають у топці – вона витримує температуру понад тисячу градусів за Цельсієм.
Чавунні печі виготовляються методом відливання. Вони не мають стиків, так що ймовірність розгерметизації та деформації через них виключена. Для підвищення міцності та тривалості служби виробники застосовують додаткові підсилювальні елементи. Експлуатаційний термін чавунного опалювального устаткування складає кілька десятиліть.
Поради, які допоможуть визначитися під час вибору
Вибираючи між чавунною та сталевою піччю, доречно прислухатися до таких рекомендацій:
- Якщо потрібно швидко наповнити приміщення теплом, а тривале його збереження не має великого значення, найкращим варіантом буде сталева модифікація. Наприклад, вона підійде для дачі, гаража й т.д.
- Аби надовго прогріти будинок чи кілька кімнат у ньому, краще обрати чавунну піч на дровах.
- Для регулярної експлуатації оптимальним рішенням буде чавунне обладнання, оскільки воно стійкіше та довговічніше. Коли піч буде топитися тільки час від часу, вдалим вибором стане сталевий агрегат.
Випускаються також комбіновані моделі. В них використовуються сталеві й чавунні деталі. Таким чином забезпечується зниження ваги обладнання, отримуються переваги обох видів матеріалів.
Всі інші критерії підбору печей загальні, яким би не був матеріал виготовлення. Це габарити, потужність, ККД, місце встановлення (кутові, пристінні пристрої чи для вільного місця розташування), наявність водяного контуру, функції (варильна поверхня, вторинний допал, «чисте скло» й т.д.), а також дизайнерське оформлення.