Ця історія розпочалася як власна ініціатива херсонської вчительки з біології Ольги Демченко та її учнів. Сьогодні – це повноцінний екорух у межах однієї школи, який вартий бути прикладом для наслідування.
Як усе починалося
Два роки тому з’явилася ідея заохотити школярів збирати та здавати ПЕТ-пляшки в обмін а смаколики. Спочатку пляшки збирали в шкільному подвір’ї у контейнерах. Сміття вивозило приватне підприємство та видавало невелику суму на купівлю солодощів для школярів. Це ініціювало дітей приносити щоразу більше пластику. Але оскільки вивезення сміття було збитковим для підприємства, згодом пляшками вже нікому було займатися.
Проте педагогічний колектив та учні вирішили не зупинятися на досягнутому. Була розроблена екологічна програма, завдяки які від доброчинного фонду школа отримала механічний прес для формування брикетів із пляшок. Школа виділила під ці потреби окреме приміщення – і екологічна справа отримала нові оберти.
Цифри вражають
За словами учителя Ольги Демченко, щомісяця шкільна екокомандра отримує понад 30 кг брикетів. Учасники екологічного руху самі відшукали 2 пункти, де можна продавати пресоване сміття. Команда з 18 херсонських школярів та їхньої вчительки роблять неймовірне, адже з цього переробленого пластику у Харкові виготовляють будматеріал (м’яку черепицю), а в Туреччині – посуд, харчові контейнери.
До речі, потім цю ж турецьку продукцію відправляють на продаж в Україну – і українці охоче за неї платять. Учителька та її команда вважає, що не варто платити за те, що легко можна виробляти самостійно. Тому херсонські школярі взялися за новий проект. Доброчинний фонд виділив їм грант у розмірі 12 500 євро. За ці гроші планується придбати два верстати, які будуть подрібнювати пластик і виготовляти господарські предмети – таблички для міста, стільчики, лавочки тощо.
Цікаві ініціативи
Сортувати сміття – це лише частина ідей екокоманди. Так, у їхньому навчальному закладі, херсонській ЗОШ №32, запустили ще один пілотний проект. Учні декількох класів відтепер записують домашні завдання в екощоденники, які виготовлені з перероблених тетрапаків та одноразвоих картонових стаканчиків з-під кави.
В учнівської екокоманди є власна сторінка в Фейсбуці – Zero Waste School: Херсон. Тут зацікавлені проектом можуть дізнаватися про останні новини. Також на сторінці ведеться просвітницька робота на тему сучасної екології.
Допомогти природі може кожен!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Освіта в Ірландії: замість домашнього завдання – миття посуду