Головна Світ мами Традиції і правила Різдвяного посту

Традиції і правила Різдвяного посту

mamabook
178 Переглядів

церква, свічкиРіздвяний піст стартує з 28 листопада і триває сорок днів, тобто аж до 6 січня включно. Ті, хто дотримуються посту, повинні слідувати і багатьом його правилам. Адже піст не лише передбачає відмову від багатьох продуктів та дотримання пісного меню. Піст – ще й період душевного очищення, покаяння, переосмислення.

Які ж основні правла та традиції Різдвяного посту?

Різдвяний Піст триває сорок днів. Починається він 15-го/28-го листопада і закінчується в ніч під Різдво 24-го грудня/6-го січня. За цей період спостерігається сходження напруженості, наростання очікування свята: за п´ять днів до нього, тобто 20-го грудня/2-го січня, починається п´ятиденне “передсвято” на зразок Страсної седмиці, зі своїми богослужбовими особливостями, а напередодні свята, “Святвечір” (24-е грудня/6-е січня) повністю відокремлюється за прикладом Великої п´ятниці. Цей день в просторіччі називається “Святвечір”, а вірніше – “Сочевник”, від слова “сочиво”, що означає – відварна пшениця, яку куштують на знак суворого посту перед цим великим святом.

Відповідно до Статуту в піст не годиться їсти м´яса. Рибу можна їсти по неділях і суботах, в день Введення Божої Матері в Храм (21-го листопада/4-го грудня), а також по вівторках і четвергах у дні прославляння святого; а в понеділок, середу і п´ятницю – тільки в тому випадку, якщо покладається в цей день всенічне бдіння, наприклад – у престольне свято. Якщо в такі дні немає особливого свята, то треба готувати їжу на рослинній олії у вівторок і четвер, і без неї в понеділок, середу і п´ятницю.

Навіщо був встановлений Різдвяний піст

Різдвяний піст – зимовий піст, він служить для нас освяченням останньої частини року, таємничим оновленням духовного єднання з Богом і приготуванням до святкування Різдва Христового.

Саме зберігання утримання відображене чотирма порами, щоб протягом року ми пізнали, що невпинно потребуємо в очищенні і що при розсіянні в житті завжди треба намагатися нам постом і милостинею винищувати гріх, який примножується тлінністю плоті і нечистотою побажань. Різдвяний піст є жертвою Богові за зібрані плоди.

Піст Різдвяної Чотиридесятниці зображує піст Мойсея, який постив Він сорок днів і сорок ночей, отримав на кам´яних скрижалях накреслення слів Божих. А ми, постившися сорок днів, споглядаємо і прийнятне живе слово від Діви, написане не на каменях, але втілене і народжене, і долучаємося до Його Божественної плоті.

Різдвяний піст встановлений для того, щоб ми до дня Різдва Христового очистили себе покаянням, молитвою і постом, щоб з чистим серцем, душею і тілом могли благоговійно зустріти появу у світ Сина Божого і щоб, окрім звичайних дарів і жертв, принести Йому наше чисте серце і бажання слідувати Його вченню.

чашка, чашки, товар

Оригінальні сувенірні чашки (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Коли почали святкувати Різдво Христове

Початок цього свята відноситься до часів апостолів. В Апостольських постановах йдеться: “Зберігайте, браття, дні святкові, і, по-перше, день Різдва Христового, яке так святкується вами в 25-й день десятого місяця” (desembri).

У другому столітті на день Різдва Христового, 25 грудня (юліанського календаря), вказує Климент Олександрійський.

У третьому столітті про свято Різдва Христового згадує св. Іполит.

Під час гонінь християн Діоклетіаном, на початку четвертого століття, в 303 році, 20 000 нікодімійських християн було спалено в храмі в саме свято Різдва Христового.

З того часу, коли Церква отримує свободу і робиться панівною в Римській імперії, свято Різдва Христового ми знаходимо у всій Вселенській Церкві, як це можна побачити з повчань св. Єфрема Сиріна, св. Василя Великого, Григорія Богослова, Григорія Нісського, св. Амвросія, Іоанна Златоустого та інших отців Церкви четвертого століття на свято Різдва Христова.

Никифор Калліст, письменник сімнадцятого століття, в своїй церковній історії пише, що імператор Юстиніан в шостому столітті встановив святкувати Різдво Христове по всій землі.

У п´ятому столітті Патріарх Константинопольський Анатолій, в сьомому Софроній та Андрій єрусалимські, у восьмому св. Іоанн Дама скін, Козьма Маіумський і Герман, Патріарх Царгородський, в дев´ятому преподобна Кассія та інші, імена яких нам невідомі, написали для свята Різдва Христового багато священних піснеспівів, які й нині звучать в храмах для прославляння світлої події, що святкується.

Як харчуватися в Різдвяний піст

Статут Церкви вчить, від чого слід утримуватися під час постів – “всі благочестиві, що постяться, строго повинні дотримувати статути про якість їжі, тобто утримуватися в пості від деяких брашен [тобто їжі], не як від поганих (та не буде цього), а як від непристойних посту і заборонених Церквою. Брашно, від якого треба утримуватися в пости: м´ясо, сир, коров´яче масло, молоко, яйця, а іноді і риба, дивлячись по відмінності святих постів “.

Правила утримання, встановлені Церквою в Різдвяний піст, настільки ж суворі, як і Петрів піст. Крім того, у понеділок, середу і п´ятницю Різдвяного посту статутом забороняються риба, вино і дозволяється приймати їжу без масла (сухоїдіння) тільки після вечірньої. В інші ж дні – вівторок, четвер, субота та неділя – дозволено приймати їжу з рослинною олією. Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботні та недільні дні й великі свята, наприклад, в свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, в храмові свята і в дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер. Якщо ж свята припадають на середу чи п´ятницю, то дозвіл поста покладено тільки на вино.

Від 20 грудня до 25 грудня (старого стилю) пост посилюється, і в ці дні навіть в суботу та неділю риба не благословляється. Тим часом, саме на ці дні доводиться святкування цивільного Нового року, і нам, православним християнам, треба бути особливо зібраними, щоб веселістю, винопиттям і споживанням їжі не порушити суворість посту.

Постуючи тілесно, в той же час необхідно нам поститися і духовно. “Ті, що постяться, братіє, тілесно, постимо і духовне, дозволимо усяк союз неправди”, – заповідає Свята Церква.

Піст тілесний без поста духовного нічого не приносить для спасіння душі, навіть навпаки, може бути і духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від їжі, проникається свідомістю власної переваги від свідомістю того, що вона постить. Справжній піст пов´язаний з молитвою, покаянням, з утриманням від пристрастей і пороків, викоріненням злих справ, прощенням образ, з утриманням від подружнього життя, з виключенням розважальних і видовищних заходів, перегляду телевізора. Піст не мета, а засіб – засіб упокорити свою плоть і очиститися від гріхів. Без молитви і покаяння піст стає всього лише дієтою.

Суть посту виражена в наступній церковній пісні: “Постуючи від брашен, душа моя, а від пристрастей не очищаючись, – марно тішимося неїденням: бо – якщо піст не принесе тобі виправлення, то ненавидима буде від Бога, як фальшива, і уподібниться злим демонам, ніколи не ядущим “.

Деякі люди вважають, що при сучасному тяжкому положенні, коли не виплачують зарплатню, коли у багатьох немає грошей, піст не тема для розмови. Нагадаємо слово Оптинських старців: “Не хочуть поститися добровільно – будуть поститися недобровільно …”

товар, товари, подарунок, подарункиподарунок, подарунки, товарНа фото: готові подарункові набори для колег, вчителів, батьків, коханих, дітей різного віку (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також