Якщо ваша дитина застудилася, страждає переважно на нежить із нетяжким станом і лікар діагностує у неї гостре вірусне захворювання, ймовірніше за все це риновірусна інфекція. Бо саме риновіруси – найчисленніші представники ГРВІ, які отримали свою назву завдяки здатності вражати переважно носову порожнину і викликати риніт.
Це ГРВІ, яка характеризується ураженням слизової оболонки носа та носоглотки. Більш влучна назва англійською звучить як common cold або «заразний нежить». Сьогодні відомих науці риновірусів, які викликають захворювання у людини, налічується близько 160 серотипів.
Передача риновірусу
Риновірусна інфекція поширена повсюдно, але найчастіше на неї хворіють люди із країн з помірним кліматом. Трапляються навіть епідемічні спалахи риновірусної інфекції, особливо у великих містах і в холодний період року. Хоча риновіруси відомі тим, що можуть зберігати активність протягом усього року.
Найчастіше риновіруси передаються від вірусоносія. Людина, яка заразилась, є носієм інфекції протягом п’яти днів. Інкубаційний період триває від 1 до 5 днів, частіше – 2-3 дні. Отже, є відносно великий період, коли хвора людина не здогадується про свій стан.
Діти можуть підхопити цей вірус від інших дітей або дорослих, значно рідше – через предмети побуту та особисті речі. Хоча останні дослідження показують, що риновіруси затримуються на 35 % поверхнях, до яких торкаються немитими руками. Їх можна виявити навіть через 18 годин. А якщо доторкнутись забрудненої вірусом поверхні протягом години, то ймовірність зараження становить 60 %. Недарма риновірус є причиною більшості всіх застудних захворювань у дітей і дорослих.
Сприйнятливість дітей до риновірусної інфекції досить велика. Найбільш часто риновірусною інфекцією діти хворіють після того, як починають відвідувати дитячий садочок та школу. Після захворювання формується імунітет, однак, є дуже нетривалим. У дітей зустріч з риновірусом може закінчуватися отитом і синуситом, обтяжувати прояви бронхіальної астми, а також бути причиною серйозних захворювань нижніх дихальних шляхів (бронхіоліт і пневмонія). Особливо важкий перебіг риновірусної інфекції відзначається у недоношених дітей. Це пов’язано, перш за все, з несформованістю імунітету.
Симптоми інфекції
Риновірусне захворювання починається гостро. Найбільш характерні особливості риновірусної інфекції є:
- у перші дні – загальне нездужання, субфебрильна температура тіла, закладеність носа, покашлювання;
- може виникати незначний головний біль і ломота в усьому тілі;
- з’являються рясні водянисті виділення з носа;
- слизова оболонка носової порожнини гіперемована (набрякла і червона);
- інколи діти скаржаться на зниження слуху;
- на 2–3-й день хвороби виділення з носа стають густішими.
Лікар може діагностувати риновірусну інфекцію на основі таких основних симптомів: рясні виділення з носа, набряк шкіри біля носових отворів, легке нездужання і покашлювання за нормальної або субфебрильної температури тіла. Велике значення для діагнозу має захворювання серед осіб, які оточують дитину.
Триває хвороба в дітей до 5–7 днів, якщо не відбувається приєднання бактеріальної інфекції.
Ускладнення риновірусної інфекції
Хоча ускладнення риновірусної інфекції розвиваються рідко, все-таки вони можуть виникати. У тяжких випадках у дитини розвивається отит, синусит, гайморит. Чим більше під час риновірусної інфекції буде виражений набряк слизової оболонки дихальних шляхів, тим вищим є ризик ускладнень. Одним із найбільш тяжких ускладнень риновірусної інфекції є загострення бронхіальної астми.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 235-300 мільйонів людей у світі страждають на астму. Близько 80-90% нападів астми супроводжуються інфекціями дихальних шляхів, а – особливо риновірусами. Досі невідомо, як риновірусна інфекція викликає запалення, типове для нападу астми. Проте людей з астмою легке захворювання, спричинене риновірусом, може спровокувати тяжкі напади, що потребують госпіталізації.
В одному із останніх досліджень, британські вчені довели, що коли клітини легень людей із астмою інфікуються риновірусом, у них виробляється у 10 разів більше цитокінів IL-25, ніж у здорових учасників дослідження. Саме цей «каскад» цитокінів викликає так звану імунну відповідь типу 2. Так називається запалення, типове для астми, коли дихальні шляхи закупорюються і збільшується виділення слизу.
Саме тому «заразний нежить» є небезпечним для дітей із бронхіальною астмою через великий ризик рецидивів. До того, чим частіше здорова дитина хворіє на риновірусну інфекцію (понад 6 разів на рік), тим вищим є ризик розвитку в неї бронхіальної астми.
Лікування та профілактика
Лікування риновірусів в основному є симптоматичним, але зважаючи на ускладнення варто якнайшвидше діяти на причину – вірус, щоб зменшити негативний вплив на організм.
Найбільш поширена рекомендація – промивання носа ізотонічним розчином хлориду натрію або морською водою. У кімнаті дитини слід здійснювати провітрювання і вологе прибирання.
Специфічної профілактики (вакцинації) проти риновірусної інфекції не розроблено.
Зважаючи на ризик розвитку загрозливих ускладнень важливо, за перших симптомів ГРВІ у дитини не чекати, поки хвороба розвинеться на повну, а її прояви стануть яскраво виражені. Для того, щоб нежить не ускладнився серйозними наслідками потрібно відразу звертатися до лікаря. Він може рекомендувати лікування противірусним препаратом, наприклад, сироп Флавовір. Препарат призначений для етіотропного лікування та профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій.
Ранній прийом Флавовіру дасть можливість загальмувати розмноження вірусів у носоглотці, тим самим не дасть змоги реалізуватися багатьом хвороботворним планам вірусів та вбереже органи дихальної системи від їх можливого негативного впливу. Особливо важливо це в дитячому віці, коли незміцніла імунна система не завжди може швидко впоратися з численними вірусами і потребує підтримки.
Є кілька важливих переваг застосування сиропу ФЛАВОВІР для дітей:
– створений на основі рослинних компонентів;
– сироп можна приймати від народження;
– флавоноїди, що містяться у сиропі не дають вірусам ГРВІ та грипу наростити свою кількість, впливаючи на активність ДНК- і РНК-полімераз;
– посилюється антиоксидантна активність, що зменшує інтоксикацію і сприяє відновленню організму після перенесеної інфекції.
Отже, своєчасне звернення до лікаря та ранній прийом сиропу Флавовір, може допомогти дитині впоратися з вірусним навантаженням, сприятиме зменшенню інтоксикації, а також дасть змогу імунітету протидіяти вірусній інфекції.