Поява першого малюка в сім’ї – це завжди багато незрозумілих питань для молодих матусь. Дуже часто у педіатрів запитують, чи хвилюватися від чхання малюка?
Наш сайт Mamabook розгляне 3 важливі ситуації, коли чхання новонародженого є нормою, а коли – привід для занепокоєння.
Ситуація 1. Чхання малюка – це норма
Чхати малюк вміє від народження. Адже це безумовний рефлекс. Чхання – це спосіб захистити органи дихання від потрапляння чужорідних тіл. Будь-яка дрібна частинка, потрапляючи до носа малюка, викликає подразнення нервових закінчень. Це і викликає чхання.
Причини часто чхання малюків:
- Ще недостатньо розвинена взаємодія між дихальною та нервовою системами. Тому дитина починає чхати практично від будь-якого подразника. Наприклад, дитина чхає при переході з теплого приміщення на холодний балкон. Або якщо винести малюка з темної кімнати на освітлену зону.
- Носові проходи в малюків дуже вузенькі, тому навіть найдрібніші частинки викликають чхання.
- Протягом перших 2 місяців життя малюк знайомиться з мікрокліматом навколишнього середовища. Протягом цього часу до слизової носа активно заселюються мікроорганізми, у малюка формується власна мікрофлора. Якщо бактерій скупчується забагато, малюк починає чхати, аби позбутися зайвих бактерій.
- У малюків до 2 місяців ще недосконало працює слизова носа. Вона може надмірно виділяти слиз, позбутися якого й дозволяє чхання.
- Часто діти чхають під час грудного годування. Це особливість анатомії носоглотки малюків. Коли діти ссуть молоко, то часто їм лоскотно в носі. І вони чхають.
Усі описані причини є нормою. Новонароджений може чхати по 20 разів на день. Як тільки малюку виповниться 3 місяці, ці фізіологічні прояви зникнуть.
Ситуація 2. Чхання малюка – це подразнення
Своїм чханням малюк може демонструвати, що навколишні фактори подразнюють слизову його носика. Отже, потрібно подбати про комфортне середовище в кімнаті малюка.
Що може подразнювати та викликати чхання:
- Дуже сухе повітря в кімнаті дитини.
- Запилене повітря. Також пил може осідати на дитячі іграшки, одяг, постіль.
- Різні запахи мами чи запахи приміщення (парфуми, креми, сигарети, спеції).
Ситуація 3. Чхання малюка – сигнал про захворювання
Інколи чхання дійсно може бути ознакою захворювань верхніх дихальних шляхів, застуди, проявом алергії в малюка тощо. Поспостерігайте за станом дитини, зверніть увагу на інші симптоми, окрім чхання.
Коли варто звернутися до лікаря:
- Підвищення температури.
- Нежить.
- Поганий апетит.
- Капризна поведінка.
Якщо чхання дійсно є причиною алергії, то у малюка можуть бути червоні очі, сльозоточивість, висипи на шкірі. У таких ситуаціях проконсультуйтеся з педіатром.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від яких продуктів діатез у грудничка