Найкращий спосіб дати дитині нові знання – донести їх в ігровій формі. На жаль, у школі – це заборонений прийом. Але вдома батьки можуть насолоджуватись спілкуванням з дітьми і влаштовувати день наукових експериментів. Веселих, яскравих, вражаючих! Така собі весела хімія. А раптом і ваша дитини полюбить науку?
Експеримент 1. Лава у банці
Для досліду потрібні:
- Сіль
- вода
- склянка олії
- харчові барвники
- велика скляна банка
Суть досліду: банку на 2/3 наповнити звичайною водою, вилити туди олію. Як відомо, олія буде плавати зверху. Насипте харчовий барвник в банку, а потім – повільно висипайте 1 чайну ложку солі.
Пояснення: олія легше води, тому плаває на поверхні. Проте сіль важче олії, тому, коли її додавати в банку, олія разом з сіллю починає опускатись на дно. Коли сіль осяде, то відпустить частинки олії – і вона разом з харчовими барвниками буде підінматись вгору. Дослід виглядає дуже видовищно.
Експеримент 2. Веселка на папері
Для досліду потрібні:
- Скляна глибока миска
- ліхтарик
- дзеркало
- аркуш білого паперу
Суть досліду: в скляну ємність наливаємо воду, а на дно кладемо дзеркало. Направляємо на дзеркало світло ліхтарика. Промінь, який відбивається від дзеркала, потрібно спіймати на папері. Так на аркуші з’явиться веселка.
Пояснення: промінь світла складається з декількох кольорів. Коли промінь проходить крізь поверхню води, то розкладається на всі свої складники (спектри) – і ми бачимо це явище у вигляді гарної веселки.
Експеримент 3. Вирощуємо кристали (бурульки)
Для досліду потрібні:
- Сіль
- вода
- дріт
Суть досліду: щоб отримати кристали, потрібно приготувати дуже-дуже концентрований розчин солі – настільки сильний, щоб нова порція солі вже не розчинялась у воді. При цьому розчин завжди повинен бути теплим. Ідеальним дослід вийде, якщо ви зможете використовувати дистильовану воду. Коли розчин буде готовий, його потрібно перелити в іншу ємність, бажано через сито. Так можна буде позбутись від сміття, яке завжди є у складі солі. Після цього в розчин потрібно опустити дріт з маленьким вузликом на кінці. Поставте банку в тепле місце, щоб розчин стигнув повільніше. Через кілька днів на дроті виростуть гарні соляні кристали. Якщо набити руку, то можна вирощувати великі або узорні кристали на скрученому в різні фігури дріт.
Пояснення: коли вода стигне, розчинність солі зменшується. Сіль випадає в осад – і осідає у вигляді кристалів на стінках банки і на дроті.
На фото: ручка-ліхтарик з написом «Улюблена дочка» — світиться під час письма (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)