Які цікавинки приховує десятий місяць року? Як називали жовтень наші предки? Наш сайт Mamabook розповість, чому жовтень має таку назву. Також у нашій статті представлені народні прикмети про погоду на другий осінній місяць.
Жовтень, бо жовтий
Українська назва другого місяця осені не потребує особливих тлумачень. Довкілля одяглося в найпривабливіший жовтогарячий колір. Як стверджують фольклористи, назва “жовтень” була відомою ще за часів Київської Русі.
Проте наші предки вживали й популярний синонім. Поруч з жовтнем уживалося й слово «паздерник». Воно походить од спільнослов’янського «паздер», тобто костриця. Саме серед осені починали масово переробляти льон і коноплі. Вилежані під осінніми дощами та вітрами стебла сушили в печах, після чого їх м’яли голіруч, щоб очистити волокно від костриці. Цей процес і досі в глибинних поліських селах називають «паздерництвом». До речі, наші сусіди білоруси офіційно йменують жовтень “кастрічніком», себто місяцем костриці.
А що ж таке костриця? Це здерев’янілі частини стебел прядильних рослин (льону, конопель, кенафу).
Місцеві назви
В різних регіонах України здавна зустрічалися й свої назви місяців. Наприклад, жовтень іменували «весільник». Адже за українськими традиціями, починаючи від Покрови, тобто 14 жовтня, дозволялося справляти весілля. У народі так і казали: «Жовтень на весілля багатий».
Народні прикмети на жовтень
- Чим сухіший і тепліший початок жовтня, тим пізніше настане зима.
- Грім у жовтні – на безсніжну зиму.
- Білка мостить гніздо високо – на теплу зиму, низько – на люту.
- Чорна бузина і калина достигли не по порі – чекай холодної і лютої зими.
- Якщо жовтень студений, то і зима нетепла.
- В жовтні вітер зі сходу – холодна зима.
- Якщо до середини жовтня не осипалося з берез листя — сніг ляже пізно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікаво для дітей: чому вересень так називається