Є два основні способи пологів: природні пологи та кесарів розтин. Кожен має свої плюси та мінуси, жоден з них не позбавлений ризиків. Рішення завжди ухвалюється на користь матері та дитини, а правильний вибір полягає в точній оцінці всіх «за» та «проти».
Медичний центр «Мати та дитина» надає всебічну медичну допомогу майбутнім мамам: https://mdclinics.com.ua/ua/
Показання
У деяких країнах кесарів розтин може бути виконаний за бажанням матері. Але в більшості країн зокрема в Україні до цього способу розродження вдаються лише за наявності показань, а в усіх інших випадках показані вагінальні пологи.
Згідно протоколів МОЗ існують покази для планового кесаревого розтину та ургентного — коли під час пологів виникають показання для оперативного пологорозрішення.
Ключові відмінності
Головна відмінність у тому, як відбувається народження дитини. Під час кесаревого розтину дитину дістає лікар, попередньо зробивши розріз передньої черевної стінки та матки матері. У природних пологах дитина сама проходить родові шляхи та з’являється на світ із піхви, виштовхуючись м’язами матері.
Ключовою відмінністю є тривалість пологів. Природні пологи можуть тривати довго, до 18 години, в середньому 12 годин, а для кесаревого розтину потрібно від 45 хвилин до години.
Друга відмінність — це операційна травма. Кесарів розтин — хірургічне втручання з післяопераційним періодом. Під час природніх пологів іноді бувають розриви промежини або роблять епізіотомію — хірургічний розріз промежини. Це теж операційна рана, але значно менша.
І ще відрізняється рівень болю. У всіх різний больовий поріг, але у будь-якому разі природні пологи болючі. Кесарів розтин виконують зі знеболюванням, тому болю жінка не відчуває. Однак відновлювальний період після кесаревого розтину зазвичай болючіший та потребує додаткового знеболення.
Переваги та ризики є і в природніх пологах, і під час кесаревого розтину. Щодо пологів: у фізіологічних пологах відновлювальний період менш болісний та короткий у порівнянні з післяопераційним періодом. Але, наприклад, при народженні крупного плода, наявності розривів, епізіотомії, відновлювальний період може бути складнішим та тривалішим.
Неможливо запланувати час початку пологів, це іноді буває стресовою ситуацією для майбутніх батьків. Плановий кесарів розтин планується на певну дату, жінка про це знає і з радістю очікує день народження малюка.
Як бачимо, жоден зі способів не позбавлений ризиків і труднощів, але зазвичай вони переборні та швидко минають. Головне, що в умілих руках досвідчених акушерів і природні пологи, й кесарів розтин мають усі шанси на успішне завершення: народження здорового малюка у здорової матусі.
Автор: Ковальчук Олена Володимирівна — акушер-гінеколог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б