Захворювання викликає бета-гемолітичний стрептокок групи А. Заразитися можна не лише від хворого на скарлатину, але й від хворих зі стрептококовою ангіною. Інкубаційний період триває 2-7 днів. Хворий стає заразним з моменту захворювання. Якщо хвороба проходить без ускладнень, то через 7-10 днів виділення стрептококу припиняється. Якщо ж розвиваються ускладнення, то заразний період затягується.
З чого починається скарлатина
Зазвичай із раптового підвищення температури, блювотиння, болю в горлі. Через кілька годин, а інколи й на другий день, з’являються висипи. Плями дрібні, рясні, на дотик твердуваті. Особливо щільно висипами покриваються щоки. Інші типові місця – боки, низ живота, пах, складки під колінами. Сип тримається 3-5 днів. Легка скарлатина має нетривалі висипи.
Одна з ознак скарлатини – це ангіна. Язик у перші дні покривається сіро-жовтим нальотом, а з 2-3-го днів починає очищуватися з кінчика і стає малиновим. Лімфатичні вузли під кутами нижньої щелепи збільшуються, а на дотик болючі.
Можливі ускладнення
Бета-гемолітичний стрептокок групи А також здатен уражати серце, суглоби, нирки, тому скарлатина вимагає вчасного лікування.
Як лікують скарлатину
У перші 5-6 днів дитина повинна залишатися в ліжку. Далі йому можна підніматися, але до 11-го дня режим залишається домашнім. Дитячий садок і школу можна відвідувати не раніше, ніж через 22 дні з початку захворювання.
Дитині призначають антибіотики. Використовують комбіновані препарати від болю в горлі, як при ангіні. При необхідності дають жарознижуючі засоби. Рекомендується легка дієта, слід багато пити звичайної води, трав’яних чаїв, морсів.
Через 3 тижні з моменту захворювання слід зробити електрокардіограму, здати сечу на аналіз та зводити дитину на консультацію до отоларинголога, аби впевнитися у відсутності ускладнень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Причини аденоїдів у дітей