Чимало людей страждає на метеочутливість. Залежність від погоди проявляється неприємними симптомами: головний біль, нудота, втомлюваність, сонливість чи, навпаки, безсоння. А таке природнє явище, як магнітні бурі, може викликати мігрені, приступи страху тощо. Як же бурі впливають на наше здоров’я?
Що таке магнітна буря і чому вона впливає на людину?
Магнітна буря є елементом так званої “космічної погоди”, яка, у свою чергу, є прикладною частиною сонячно-земної фізики. Визначення “космічна погода” було введено в 90-х роках минулого століття, коли активно стала розвиватися сонячно-земна фізика.
Наука визначає магнітну бурю як обурення магнітного поля Землі (магнітне поле, створюване за рахунок внутріземних джерел). Тривалість такого обурення може тривати до декількох діб. Природа магнітної бурі криється у взаємодії обурених потоків, так званого, “сонячного вітру” з магнітосферою планети Земля. У Землі є радіаційні пояси, тобто області, в яких містяться високоенергійні заряджені частинки. У цих областях постійно існує кільцевий струм планети (електричний струм, поточний навколо Землі). Коли відбувається взаємодія “сонячного вітру” і магнітосфери планети, кільцевої струм набирає силу.
Кандидат фізико-математичних наук про магнітні бурі:
“Геомагнітне випромінювання дійсно діє на здоров’я людини. Магнітне поле змінює в’язкість крові – фізичну характеристику. Зрозуміло, що зміна струму крові впливає на весь організм. Причому небезпечно навіть не саме магнітне поле Землі, а його перепади, які, до речі, найчастіше викликаються Сонцем – найпотужнішим джерелом випромінювання в багатьох діапазонах спектру. Біологічні процеси повільні- організм просто не встигає адаптуватися до цих змін, що впливає на кров, особливо страждають літні люди і ті, у кого ослаблений імунітет”.
Хто і чому найбільш схильний до впливу магнітних бур?
Як правило, від впливу магнітних бур страждають люди, що мають ССЗ (серцево-судинні захворювання), ВСД (вегето-судинну дистонію), а також різні психічні захворювання. Крім цього, часто під вплив магнітних бур потрапляють особи, які страждають хронічними захворюваннями (особливо, якщо вони пов’язані з дихальною системою або опорно-руховим апаратом). Найболючіше такий вплив відбивається на дітях і літніх людях.
Магнітна буря здатна викликати спазмування кровоносних судин. Зміна в’язкості крові збільшує схильність до утворення в ній згустків. Погіршується газообмін. У свою чергу це веде до гіпоксії. Організм переживає стрес, відповідно збільшується викид в кров гормонів стресу (адреналін). Одночасно під час стрибків магнітного поля Землі в організмі людини зменшується вироблення гормону мелатоніну, який покликаний впливати на стійкість організму до стресів – найпотужніший внутрішній адаптоген і антиоксидант.
В результаті цього виникають стрибки кров’яного тиску. Це призводить до поступово наростаючого головного болю. Гіпоксія починає проявлятися утрудненим диханням. Нестача кисню в крові (гіпоксемія) запускає цілий ряд негативних відчуттів, а саме больові відчуття в області серця, дискомфорт в області грудей, тяжкість, запаморочення, потемніння в очах. Все це збільшує стрес, який переживає організм. Це може призвести до “панічної атаки” (вегетативний криз), яка призводить до різкого збільшення споживання кисню (через сильне почуття тривоги збільшується вироблення адреналіну), а так як дихання і без того утруднене, то виникає відчуття задухи, аж до втрати свідомості. Як результат: різкий стрибок тиску і гіпертонічний криз. Такий стан людини з усіма витікаючими наслідками може тривати не одну добу.
Однак для більшості людей симптоми впливу магнітної бурі обмежуються ломотою в колінах або ліктях, безсонням, апатією, занепадом сил, головним болем. У дітей ці прояви нерідко пояснюють їх зайве занепокоєння, примхливість, гіперактивність та ін.
Як полегшити самопочуття під час магнітних бур?
Рекомендації лікарів допоможуть метеочутливим людям пережити магнітну бурю (особливо її піки) з мінімальними неприємними відчуттями.
- Знизьте інтенсивність фізичних навантажень. Не робіть різких рухів (особливо тих, які пов’язані з розпрямленням спини або згином у попереку), так як це створює колосальний перепад тиску і може в лічені секунди погіршити самопочуття. Рухайтеся спокійно і плавно, вибирайте ходьбу з помірною швидкістю.
- Не зайвим буде прийняти рослинні препарати, що покращують емоційне напруження (валеріана, пустирник, півонія в настойках або пігулках, або седативні збори). Завжди потрібно мати під рукою засоби “швидкої допомоги” при хронічних захворюваннях, які допоможуть вам впоратися з тиском, стенокардією, головним і суглобовим болем, нервовим напруженням, відчуттям страху і т.д. У дні магнітних бур потрібно бути особливо пильними.
- Виключіть з раціону всі продукти, які можуть затримувати рідину в організмі (соління, копченості, соуси, гострі приправи та ін.). Одночасно потрібно збільшити споживання “антиоксидантних” продуктів (наприклад, зеленого чаю) і рідини (простої води до 1,5-2 л). Це допоможе зменшити в’язкість крові.
- Бажано в цей період більше перебувати на свіжому повітрі і частіше провітрювати приміщення, в якому ви перебуваєте. Потрібно обмежити поїздки в транспорті, особливо в підземному. Не варто довго перебувати в сидячому положенні.
- Глибоке і повне дихання при дихальній гімнастиці допоможе наситити кров киснем і побороти наростаюче почуття фізичного та емоційного напруження під час магнітних бур, а також зменшити головний біль.
- У найважчі години (пік магнітної бурі) краще поспати, так як сон нейтралізує геомагнітний вплив на організм.
Здоровий спосіб життя істотно допомагає впоратися з поганим самопочуттям під час магнітних бур. Курити і надмірно приймати алкоголь не слід ніколи. У дні магнітних бур шкідливі звички можуть мати фатальне значення для здоров’я, особливо для людей у віці, які мають проблеми з серцево-судинною системою. Навпаки, загартовування, помірні фізичні навантаження, прогулянки і правильне харчування допомагають звести вплив магнітних бур до мінімуму.
На фото: стильний жіночий одяг від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)