Головна Релакс Святкування Горіхового (Хлібного) Спаса

Святкування Горіхового (Хлібного) Спаса

mamabook
159 Переглядів

церква, свічкиГоріховий (або Хлібний) – це третій Спас. Його святкують 29 серпня. В нашій статті ви прочитаєте про основні правила та традиції відмічання Спаса.

Ще одна назва цього свята – “Спас на полотнах”: у цей день святкують перенесення в Константинополь нерукотворного образу Спасителя, тому з згодом він став часом продажі і освячення полотен. Взагалі кінець Успенського посту майже по всій Україні відзначали ярмарками, і вважалося, що в цей день треба купити хоч що-небудь, інакше удачи не буде весь рік. 29 серпня господині заготовляли на зиму лікувальну горіхову настоянку. Її робили з перемичок волоських горіхів, які заливали коньяком або горілкою і настоювали в темному місці.

Як ми вже сказали, існує безліч назв цього свята: Горіховий, Малий, Полотняний, Хлібний, а також церковна назва – Спас Нерукотворного образу Христа Спасителя. У православній традиції ця історія пов’язана з хворим царем Едесси Авгаре і відвідуванням його Фаддеем після того, як посланий ним художник не зумів зобразити Христа: Христос умив обличчя, витер його хусткою, на якій залишився відбиток, і вручив його художнику. Цей нерукотворний образ згодом не раз творив чудеса, зцілював людей, поки не був загублений в ході четвертого Хрестового походу.

Як випливає з назв, головні страви в це свято – свежеіспеченний хліб з борошна нового врожаю і горіхи: у ці дні закінчується прибирання хлібів і поспівали лісові горіхи. Апетитні величезні короваї, випічка та різні страви з горіхами – все це дуже корисно і смачно. Цей Спас також називається і Полотняним. У давнину він шанувався особливо: освячені в цей день тканини із зображенням Ісуса Христа виконували функцію стягів і прапорів під час військових походів. Цьому святу присвячували і ярмарки полотен і полотен, які проходили повсюдно, тому що велика частина селян уже звільнялася від роботи в полі.

Про це свято говорили: “Перший Спас – на воді стоять; другий Спас – яблука їдять; третій Спас – на зелених горах полотна продають”.

Напередодні третього Спаса також відзначалося Успіння Пресвятої Богородиці, з яким пов’язувалося закінчення жнив хлібів. У цей день пекли пироги з борошна нового врожаю, перший коровай нового хліба: “Третій Спас – хліба припас”, “Хорош третій Спас – взимку буде квас”. А саме свято дістало ще одну назву – Хлібний Спас. Останній з трьох Спасів пов’язаний і з водою. У цей день чистили до осені цілющі джерела, пили підземну водицю, ходили навколо колодязя колами, ніби замикаючи тепле времечко, святили нові колодязі. Згідно з народними прикметами, після третього Спаса відлітають останні ластівки.

гольф, водолазка, товариНа фото: Якісний шкільний одяг від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також