Головна Світ тата Українська вишиванка для хлопчика чи чоловіка: значення різних узорів і символів

Українська вишиванка для хлопчика чи чоловіка: значення різних узорів і символів

mamabook
1333 Переглядів
вишиванка

вишиванкаЧи знаєте ви, що вишита сорочка – це оберіг? Здавна жінки та матусі вишивали одяг для своїх синочків чи чоловіків, вкладаючи сакральний зміст у кожен візерунок. Вишиті малюнки ніколи не мали суто естетичну функцію – в узорах української вишивки завжди зашифровувалися певні послання. Усе те, від чого хочеться захистити рідних, побажати в житті, наректи дитину на щасливу долю. Тож обирати сьогодні одяг лише за зовнішнім виглядом, кольорами чи дизайном не слід, бо кожна вишиванка для хлопчика має особливий потаємний зміст.

 

Узори та їхнє значення на хлопчачій вишиванці

Наш сайт пропонує навчитися розшифровувати базові орнаменти традиційної української вишиванки. Це гарні підказки при виборі одягу або малюнка, який ви плануєте вишити. 

Дубове листя

узорДуб – головний символ чоловічої міці, мужності, а також життєвої мудрості. Вишиваючи дубове листя, матуся бажала своєму хлопчикові міцного здоров’я. Аби він ріс мудрим та відважним чоловіком. Дубове листя також вишивали на весільних чоловічих сорочках.

 

Хміль

узор

Символ юності, наснаги, життєвої енергії. Хміль ніколи не зображали на одязі для маленьких хлоп’ят. Проте цей візерунок часто можна зустріти на вишиванках хлопчиків-підлітків, які вже відрізнялися завзяттю, часто брали на себе перші чоловічі обов’язки в родині та по дому. Як і дубове листя, зображення хмелю – це популярний мотив для весільних сорочок українських чоловіків.

 

Сонце та Вода

Два сакральні символи, які є універсальними. Їх можна знайти практично в кожній вишиванці. Ці візерунки ототожнюють із самим життям, його зародженням та енергією. Сонце і Воду сприймають як поєднання батьківської і материнської сил (енергій), тож ці символи особливо доречні на вишитих полотнах дитячого одягу.

Як розпізнати Сонце на вишиванці? Це восьмикутна зірка.

узор

А як виглядає Вода? Це ніби вуж, що згорнувся з двох кінців.

узор

 

Маки

узорДуже часто у сучасних дитячих сорочках виробники зображають макові квіти лише на дівчачих речах. І це дуже помилково. Мак – символ магічний, який наносили з метою захисту від усього лихого, потойбічного. Тож матуся, вишиваючи сорочку для хлопчика, обов’яково вплітала маковий орнамент – як захист від лихого ока. Проте не можна не погодитися, що мак – узор багатозначний. І його різні види, і кольори несуть кардинально різне тлумачення.

Що позначає мак на вишиванках:

  • Квіти із червоними пелюстками – кров наших загиблих героїв-чоловіків.
  • Макова коробочка – захист від злих сил.
  • Макові листочки – сімейна пам’ять про загиблого у війні члена родини.
  • Орнамент із 7 сплетених квітів маку у формі віночка – обіцянка молодих дівчат пам’ятати про загиблого члена родини та обіцянка продовжити його лінію роду.

 

Виноград

узор

Його часто можна побачити на весільних чоловічих сорочках. Бо це символ створення нової сім’ї. Проте грона та листя винограду також часто вишивали на хлопчикових речах – і тут узори вже символізували весь численний рід.

 

Узор із зірок

узор

Геометричний візерунок, вишитий у вигляді правильно зібраних в ряди зірок, показує сталість внутрішнього світу кожної людини. Це гармонія, а отже, – побажання синові знайти свій шлях, своє життєве призначення та душевну рівновагу.

 

Ромби

узор

Це найпопулярніший орнамент на українській вишиванці. Жодна вишита річ не обходиться без цього елементу. Бо ромб – головний символ удачі. А матуся, вишиваючи сорочку для сина, завжди закладала побажання щасливої долі для хлопчика.

 

Хрест

узор

Символ чоловічого начала, також орнамент із позначенням Сонця. Це суто узор із чоловічою енергетикою. Хрест символізує перемогу світла над темрявою – такий орнамент завжди можна знайти на давніх вишитих сорочках для синів.

Читайте також