Головна Релакс Традиції та прикмети на Страстну п’ятницю

Традиції та прикмети на Страстну п’ятницю

mamabook
91 Переглядів

свечиСтрастна п’ятниця припадає за два дні до Великодня, тому її дата змінюється кожного року відповідно до дня проведення Пасхи. Страсна або Велика п’ятниця – один з найбільш скорботних днів для православних, бо він став останнім в земному житті Сина Божого. Миряни вже знають про те, що їм здобуто царство в небесах, і все ж душі затьмарені почуттям провини і печалі.

У Страсну п’ятницю слід вести себе тихо і смиренно, звертаючись до бога з молитвами про прощення. У храмах відбуваються богослужіння. Віруючі дотримуються найсуворішого посту, намагаючись повністю відмовитися від прийняття їжі.

Богослужіння у Велику п’ятницю
Богослужіння в храмах присвячені спогадам про пристрасті і смерть Спасителя. Протягом дня євангельські оповіді про це читаються три рази. На ранковій службі читають дванадцять уривків з Євангеліє, вони оповідають про подію, що сталася в цей день. Під час “Великих годин” читають уривки, написані кожним з чотирьох євангелістів. Так само служать вечірню і знову йде розповідь, але вже по складеному Євангеліє.

Літургію не здійснюють, підкреслюючи цим особливість дня, і вагомість досконалої жертви. Але у виняткових випадках, коли збігається свято Благовіщення 7 квітня і Страсна п’ятниця, служиться літургія Іоанна Златоуста.

Під час вечірнього служіння виносять плащаницю і співають “Про розп’яття Господа”. Богослужіння страсної п’ятниці, незважаючи на скорботу, готує прихожан до Великодня.

Символи Страсної п’ятниці
Образний символ усього дня Страсної п’ятниці – перехід від земного життя до вічного, поза тілом. Що стосується речових символів, то основний з них – плащаниця. Досі не вщухають суперечки щодо того, чи справжнє полотно зберігається зараз в Турині, притягаючи до себе мільйони паломників. У кожному храмі з вівтаря виносять символ тієї плащаниці, в яку був загорнутий Христос, її розміщують в центральній частині, щоб миряни могли прихилитися.

Також одним із символів дня є хрест, на якому прийняв муки Син Божий. Він є торжеством життя вічного над земною і способом жертовності Христа ради всіх людей на землі, що жили в той час, зараз, і тих, хто народиться в майбутньому.

Що можна і чого не можна робити на Страсну П’ятницю
Рекомендовано у Страсну п’ятницю 10 квітня 2015 утримуватися від їжі, поки не настане час виносу плащаниці. Після цього дійства дозволено їсти хліб і пити воду, але не більше. Вся великодня підготовка повинна бути закінчена напередодні, тобто в Чистий четвер, а п’ятниця присвячується службі і молитвам.

Не можна займатися господарськими справами, шиттям або в’язанням, пранням. Нехтування цими обмеженнями церквою трактується, як гріховне діяння. Віруючим слід суворо дотримуватися посту в п’ятницю – більш відповідально, ніж в інші дні, необхідно відмовитися навіть від обмивань. Не можна виспівувати пісні, прогулюватися, придаватися веселощам. Згідно з повір’ям, той, хто буде розважатися, протягом всього наступного року буде сумувати.

У минулі часи з цим днем ​​було пов’язано чимало традицій і повір’їв. Наприклад, багаті давали малозабезпеченим сусідам святкову здобу, скоромну їжу: молочні продукти, яйця.

Що ще можна і чого не можна робити в Страсну п’ятницю:

  • Вважали, що якщо принести з богослужіння дюжину палаючих свічок і залишити їх догоряти в будинку, то це принесе в оселю благополуччя на наступний рік.
  • Хліба, випечені в п’ятницю, не пліснявіють і можуть лікувати недуги.
  • Ковалі ні в якому разі не кували цвяхи і не виготовляли молотки. Бо ці предмети принесли чимало тілесних страждань Спасителя. Також існувало табу на вбивання в цей день в землю залізних предметів. Вважалося, що, встромивши в грунт лопату або граблі, можна накликати біду. Не можна працювати в городі, бо гинуть рослини, які посаджені в Страсну п’ятницю. Єдиний виняток становить петрушка.
  • Якщо випрати білизну і вивісити її на вулицю, то на неї можуть з’явитися криваві плями, тому робити цього не слід.
  • Вважалося, що день хороший для перевезення бджіл.
  • Слід намагатися утримуватися від пиття (до винесення плащаниці), люди вірили, що ті, кому це вдасться, весь рік зможуть пити воду, не побоюючись, що вона заподіє їм шкоди або буде отруєною.
  • У цей день можна освячувати кільця – вони стануть своєрідним оберегом, що захищає людину від недуг.
  • За народними звичаями в цей день можна відсторонити малюка від грудей – така дитина нібито буде в гарному здоров’ї, володіти великою силою, а протягом життя його буде супроводжувати удача.

Не починайте важливих справ і постарайтеся впоратися з важливими справами напередодні. Відвідайте службу і пам’ятайте про те, що цей день накладає строге табу на лихослів’я, сварки, гучні веселощі і розгул в їжі, будьте смиренні й обережні в цей день, коли навіть природа тужить з людиною. І не забувайте про диво воскресіння і свято Великдень!

самокат, товариНа фото: Якісні дитячі іграшки від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також