Головна Здоров'я Чи корисні сонячні ванни? Переваги, побічні ефекти та запобіжні заходи засмаги

Чи корисні сонячні ванни? Переваги, побічні ефекти та запобіжні заходи засмаги

mamabook
34 Переглядів
окуляри

окуляри

З такою кількістю розмов про пошуки тіні та носіння SPF — навіть у похмурі дні та взимку — важко повірити, що перебування на сонці в невеликих дозах може бути корисним. Сонячні ванни, тобто сидіння або лежання на сонці, іноді з наміром засмагнути, можуть мати певну користь для здоров’я, якщо робити це належним чином.

Звичайно, є велика різниця між 10-хвилинним виходом на вулицю без сонцезахисного крему та регулярним перебуванням у солярії. Ризики надмірного перебування на сонці добре задокументовані. Проведення часу на сонці без SPF є однією з причин меланоми, серед інших захворювань. Проте було показано, що високі дози вітаміну D — під впливом сонячного світла наша шкіра перетворює холестерин на вітамін D — допомагають запобігти певним поширеним захворюванням. Докладніше про користь та шкоду перебування на сонці, розповідає лікарка дерматалог медичного онлайн-хабу Doc.ua, Федорець Євгенія Анатоліївна.

Федорець Євгенія Анатоліївна

Федорець Євгенія Анатоліївна – київський дерматолог медичного центру МайДерм

Переваги сонячних ванн

Вплив сонця допомагає організму виробляти вітамін D природним шляхом. Цей вітамін необхідний, але багато людей не отримують його в достатній кількості. Дефіцит вітаміну D є поширеним явищем, і, за деякими оцінками, його має 1 мільярд людей у ​​всьому світі.

Вітамін D важко отримати лише з їжі. Він міститься в певній рибі та яєчних жовтках, але більша частина його споживається через збагачені продукти, такі як молоко. Також доступні різні харчові добавки. Переваги сонячного світла та вітаміну D включають:

 • Покращення психічного здоров’я. Після перебування на сонці можна помітити зменшення симптомів депресії. Сонячне світло спонукає мозок виділяти гормон серотонін, який може підвищити настрій і сприяти відчуттю спокою. І звісно ж, якщо ви не маєте депресії, час, проведений на сонці, точно покращить настрій.
 • Покращення сну. Сонячні ванни можуть допомогти регулювати ваш добовий ритм, і ваше тіло почне відчувати сонливість, коли сонце зайде.
 • Міцніші кістки. Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій, що веде до зміцнення кісток і може допомогти запобігти остеопорозу та артриту.
 • Підвищена імунна система. Вітамін D допомагає організму боротися із захворюваннями, включаючи хвороби серця, склероз м’язів, грип, а також деякі аутоімунні захворювання та рак.
 • Знижений ризик передчасних пологів. Вітамін D може захистити від передчасних пологів і інфекцій, пов’язаних з народженням.

Волосся

Недоліки сонячних ванн

Вітамін D – це звісно добре, але засмагати не без ризику. Занадто багато часу на сонці може призвести до сонячної висипки, яку іноді називають висипом від тепла, яка червоніє та свербить.

 • Перебування на сонці також може призвести до сонячних опіків, які є болісними, можуть викликати пухирі та можуть вражати всі частини тіла, навіть губи. 
 • Сонце провокує появу пігментних плям, які несуть естетичні недоліки.
 • Якщо ви не сховаєтеся від сонця або не витратите час на регідратацію, наступною стадією стане тепловий удар. Тепловий удар — це форма гіпертермії, яка є станом, при якому ваше тіло починає вимикатися в результаті нездатності контролювати свою внутрішню температуру.
 • Сонячні опіки можуть призвести до меланоми, – раку шкіри, пізніше в житті.
 • Поліморфне випромінювання світла, також відоме як сонячне отруєння, може статися в результаті занадто тривалого перебування на сонці. Воно проявляється у вигляді червоних сверблячих пухирів на грудях, ногах і руках.
 • Погіршення зору. Якщо ви проводите занадто багато часу на сонці без належного захисту очей, з часом ваш зір може погіршитися.

Як довго можна засмагати?

Деякі дерматологи вважають, що якщо у вас немає ускладнень під час звичайного перебування на сонці, ви можете засмагати без сонцезахисного крему до 20 хвилин щодня. Проте, щоб зменшити ризик сонячних опіків, я рекомендую дотримуватися не більше 5-10 хвилин перебування на сонці без крему. Щоб ваша засмага була безпечною та принесла більше користі, ніж шкоди, обов’язково використовуйте сонцезахисний крем з мінімум 30 SPF. Загалом, найкращим часом для засмаги вважається до 11:00 та після 16:00. 

Поради та запобіжні заходи щодо прийняття сонячних ванн

Є способи безпечно засмагати:

 • Носіть кожен день сонцезахисний крем з SPF 30-50 або більше, і наносіть його за 15 хвилин до виходу на вулицю. Окрім обличчя, не забудьте використовувати SPF на руках, ногах і губах. Навіть в пахмурні дні до 80% ультрафіолетових лучів можуть проникнути через шкіру.
 • Робіть регулярні перерви в тіні, особливо коли стає жарко.
 • Пийте воду, якщо ви тривалий час перебуваєте на сонці.
 • Носіть сонцезахисні окуляри та ніколи не дивіться прямо на сонце.
 • Прислухайтеся до потреби вашого тіла у відпочинку та охолодженні.

пляж

Альтернативи сонячним ваннам

Сонячні ванни — це  не єдиний спосіб отримати користь від сонця. Інші варіанти включають:

 • виконувати вправи на вулиці, ходити на ранкові пробіжки;
 • частіше ходити на піші прогулянки (достатньо 30 хвилин на день);
 • відкривати вікна під час поїздки в машині;
 • їсти їжу на свіжому повітрі;
 • приймати добавки вітаміну D;
 • їсти продукти, багаті вітаміном D.

Дослідження показують, що прийняття сонячних ванн і проведення часу на сонці можуть бути корисними. Вплив сонячного світла покращує настрій, покращує сон і сприяє виробленню вітаміну D, який зміцнює кістки та може допомогти боротися з певними захворюваннями.

Однак через ризики, пов’язані з надмірним перебуванням на сонці, обмежте час перебування на сонці та використовуйте сонцезахисний крем SPF 30 або вище. Незахищені сонячні ванни можуть призвести до сонячних висипань, сонячних опіків і збільшення ймовірності розвитку меланоми. При будь-яких негативних наслідках сонячного впливу, обов’язково звертайтеся до лікаря-дерматолога, у виборі якого допоможе сервіс Doc.ua.

Читайте також