Головна Релакс Значення символів на великодніх яйцях

Значення символів на великодніх яйцях

mamabook
781 Переглядів

пасха, яйцаУкраїнські крашанки славляться сотнями і тисячами різноманітних візерунків. Проте кожен символ на яйці має своє сакральне значення. Яке? Дізнайтесь з нашої статті.

Значення символу самого яйця
Ще з незапам’ятних часів у міфопоетичних традиціях багатьох світових культур яйце було найдавнішим символом життя. Саме його вважали прообразом світового яйця. Існує поняття світового або космічного яйця, з якого народжується Всесвіт. Одна половина яйця стає небом, інша – землею, а жовток – сонцем. Звідси його обожнювання та надзвичайне звеличування.

Різні народи, шануючи яйце як символ життєдайності, створили власну атрибутику його возвеличення. Яйце фарбували, прикрашали. Навколо нього створено безліч міфів і легенд. У Єгипті яйце символізувало сонце, було атрибутом сонячного бога Пта, який катав його по небу.

На Сході вважалося, що в той час, коли скрізь на землі панував хаос, то у величезному яйці були сховані всі форми життя. Шкаралупу зігрівав божественний вогонь, даючи яйцю тепло утвору. Завдяки цьому вогню і з’явилася з яйця міфічна істота – Пану. Усе невагоме стало небом, а щільне – Землею. Пану з’єднав Небо з Землею, створив вітер, простір, хмари, грім, блискавку. Щоб нагріти землю, Пану дав їй Сонце, а щоб нагадати про холод – Місяць, Отже завдяки Пану, Сонце зігріло землю, засвітив Місяць, народилися планети й зірки.

В античній Греції і Римі вважали, що всесвіт виник з яйця казкового птаха Фенікса. Він поклав його в святилище Геліоса (сонця). Мабуть тому яйце для римлян мало магічну силу.

Чом розмальовують яйця на Великдень
Марія Магдалина піднесла римському імператору червоне фарбоване яйце з покликом: «Христос Воскрес!» За міфом, який відомий в Україні, писанки як символ Воскресіння Ісуса Христа з’явились одночасно з Його великою жертвою: коли було схоплено Ісуса, Матір Божа прийшла до Понтія Пілата з проханням віддати їй Сина. За звичаєм вона принесла за це у фартушку дари — 12 яєць — тобто те, що в Неї було. Пілат вагався, він боявся юдеїв. Нарешті він відповів: «Ні, я не віддам Його Тобі». З розпачу у Марії опустилися руки, і писанки покотилися по бруківці. Від цього на них з’явилися подряпини. Коли Матір Божа підібрала їх, то побачила в цьому знак Господній. Віднесла їх апостолам, учням Ісуса, промовивши: «Ось знак Господній, Він скресне!» Великодні яйця символізують, перш за все, Воскресіння Господнє. Тому християни вважали, що як зі яйця народжується життя, що було сховано в ньому, так із труни воскрес Син Божий. Звідси споконвічне звеличення яйця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Натуральні барвники для великодніх яєць 

Поділ писанки на частини
Поділ на два передавав уявлення про два світи.

На три ділили найчастіше по вертикалі, так позначали три небесних сфери. При поділі на чотири утворюється хрест, що означає чотири сторони світу.

Класичний поділ півсфер на чотири частини, кожна з яких поділена на три, передає уявлення про чотири пори року з трьома місяцями.

За іншими уявленнями світ ділився і на шість сторін. Таку просторову орієнтацію передає шестикутна зірка.

Досліджуючи писанки, вчені висловили здогад про те, що в давнину існував восьмирічний календарний цикл. У народній міфології небо має вісім сфер – “облоків”: сім синіх, а восьме червоне, на якому сидить сам Бог.

Дуже цікавий поділ на сорок частин, так звані сорококлинці. Кожен клинець позначав якийсь вид людської діяльності або явище природи, а в християнському баченні – сорок днів посту.

Символіка кольорів
Червоний – мабуть є найбагатозначнішим кольором і найдавнішим. Символізує добро, радість життя, для молодих – надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя.

  • Жовтий – небесне світило, тепло, врожай.
  • Зелений – означає весняне пробудження природи, надію, життя.
  • Блакитний – небо, повітря, чистота і здоров’я
  • Бурий, коричневий – землю і її приховану життєдайну силу.
  • Чорний – колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.

Хрест
Хрест є водночас і буттям, і небуттям. Для християнина хрест є початком і кінцем, власне життям. Розп’яття стало символом страждання і радісного воскресенія. У християнстві хрест – також символ відкуплення від гріха і смерті.

Зоря
Дві восьмираменні зірки на писанці – це знак сонця.

Квіти
Квіти і зірки символізують душі людей, а образ квітів більше пов’язаний із дітьми. За традицією, жінкам, які довго не мають дітей, радять розмальовувати писанки квітами і дарувати їх дітям. Оселя, сповнена дитячим сміхом, – немов Божий квітник.

Виноградна лоза
У християнстві виноград – символ духовного відродження.

Дубовий листок
Дубове листя символізує силу, довголіття, терпіння. З жолудями – означає духовну і тілесну зрілість.

Пташка
Птаха символізує людську душу. Існує повір’я, ніби душа прилітає пташкою до новонародженої дитини. Пташкою вона й відлітає, коли людина помирає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пасхальні ворожіння — як привабити гроші

Значення ще кількох популярних візерунків:

  • Сосна — символізує здоров’я.
  • Голуб — символ душі.
  • Сіточка — символ долі.
  • Сіточка жовтого кольору — символ сонця і долі, що будується тут, на землі.
  • Крапочки означають родючість.
  • Хміль — теж символ родючості.
  • Сливи — символізують любов.
  • Будь-яка ягідка — символізує родючість і материнство.
  • Квіточки — символізують дівоцтво.
товар, спідниця, обруч

Одяг та аксесуари в українському стилі (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також