Головна Світ мами Відновлення менструального циклу після пологів

Відновлення менструального циклу після пологів

mamabook
909 Переглядів

Причины задержки месячныхВідновлення організму жінки після пологів – складний та тривалий процес. Як же відбувається нормалізація менструального циклу? Коли після пологів слід очікувати перших місячних?

Період нормалізації
Якщо говорити про ті норми, які були спочатку відведені природою для жінки, то багато фахівців стверджують, що нормальною є відсутність місячних протягом всього періоду грудного вигодовування дитини. Однак повторимо – це початкова установка, закладена в ті часи, коли матері годували дітей не до півроку йди року, як у наш час, а до двох-трьох років, тобто до тих пір, поки малюк не міг перейти на повноцінну дорослу їжу.

Дитяче харчування, а разом з ним і раннє введення прикорму – це новизна. До цього протягом тисячоліть існування людського роду дитина народжувалась тільки природним шляхом, харчувався виключно материнським молоком, причому, звичайно, без всякого режиму, а, як би ми тепер сказали, за вимогою.  І протягом усього цього тривалого періоду місячних у жінки не було – це і є фізіологічна норма, на яку орієнтована ендокринна система жінки.

Особливості вигодовування
Однак в останні десятиліття з ряду причин ця норма виявилася збитою. Зокрема, це збій пов’язаний з активним використанням жінками гормональних препаратів для контрацепції, медикаментозними пологами, у яких теж використовуються гормони, і багатьма іншими факторами.

Крім того, раннє введення прикорму і раннє (за мірками наших предків) відлучення дитини від грудей теж впливають на більш раннє відновлення місячних після пологів. Не кажучи про те, що досить багато молодих мам з тих чи інших причин не годують грудьми взагалі – в цьому випадку місячні можуть прийти і через місяць після пологів.

Отже, подивимося, яким чином відновлюється після пологів репродуктивна функція жінки, а значить, і місячний цикл.

Під час вагітності і пологів багато систем в організмі жінки зазнають досить серйозних змін. На їх відновлення потрібно, як правило, 6-8 тижнів. Однак для гормональної системи та молочних залоз цей термін збільшується за рахунок лактації.

У післяпологовому періоді ендокринна система жінки, під впливом гіпофіза («диригента ендокринної системи»), починає активно виробляти гормон пролактин, “молочний гормон”. Пролактин стимулює вироблення молока у жінки і одночасно пригнічує циклічне вироблення гормонів в яєчнику. Ця функція пролактину і призводить до того, що яйцеклітини жінки не дозрівають і овуляції, тобто виходу яйцеклітини з яєчника, не відбувається. А якщо не відбувається овуляції, то не наступають і місячні.

Так як відновлення місячних – це в першу чергу гормональний процес, його швидкість пов’язана зі швидкістю відновлення гормонального фону жіночого організму після пологів. А ця швидкість залежить, насамперед, від того, як проходить грудне вигодовування.

Якщо дитина перебуває на повністю природному, тобто грудному вигодовуванні і отримує лише грудне молоко на вимогу, у будь-який час дня і ночі, то менструація часто настає лише до кінця першого року життя малюка, тобто до закінчення періоду лактації.

Коли мама вводить прикорм, тобто дитина перестає настільки активно споживати грудне молоко, то менструація може настати і до закінчення лактації.

Якщо вигодовування дитини з самого початку змішане, тобто малюк отримує не тільки грудне молоко, але і штучне харчування, то менструації у мами зазвичай відновлюються до 3-4-го місяця після пологів.

Якщо жінка не годує грудьми зовсім, то здатність до овуляції, а значить, і місячні, відновлюються ще раніше, приблизно на 10-12-му тижні після пологів.

Зауважимо, що настільки явно термін відновлення місячних залежить саме від способу годування дитини, а не того, як проходили пологи, як вважають багато молодих мам. І після пологів через природні родові шляхи, і після кесаревого розтину відновлення менструального циклу може статися пізніше або раніше, в залежності від способу вигодовування.

Виділення після пологів
Іноді молодих мам вводять в оману кров’яні виділення із статевих шляхів у перші тижні після пологів. Вони дійсно схожі на менструальні виділення, але при цьому мають зовсім іншу природу.

Це так звані лохії – виділення з матки. Справа в тому, що після відділення плаценти від стінки матки під час пологів, на стінці матки формується велика ранова поверхня, по суті своїй – просто відкрита рана. І природно, що вона кровоточить. Тому в перші дні після пологів виділення з неї мають кров’янистий характер, потім лохії стають серозно-сукровичні, потім їх кількість зменшується, а самі виділення набувають жовтувато-білий колір. Так що виділення із статевих шляхів з моменту пологів до 6-8-го тижня післяпологового періоду не мають нічого спільного з менструацією і не залежать від того, на якому вигодовуванні знаходиться дитина.

Після приходу першої цієї менструації після пологів можна говорити про початок відновлення менструального циклу. У багатьох жінок відновився після пологів місячний цикл відразу ж стає регулярним, проте можливо і встановлення менструального циклу протягом перших 2-3 циклів. В цей час менструації можуть бути нерегулярними, приходити раніше терміну або з затримкою. Однак після перших 2-3 менструацій місячний цикл повинен стати регулярним.

Якщо ж цього не сталося, то жінці необхідно звернутися до гінеколога, тому що такі симптоми можуть бути свідченням виникнення запальних процесів внутрішніх статевих органів, ендометріозу і навіть пухлин матки і яєчників.

Серед жінок побутує думка про те, що якщо до пологів менструації були рясними, тривалими і слабкими, то після пологів ця проблема повинна зникнути. Справді, часто після пологів характер менструації змінюється.

Місячні після пологів можуть стати регулярними, ніж були до вагітності, а також менш хворобливими або ж зовсім безболісними. Справа в тому, що хворобливість місячних, як правило, буває викликано загином матки, який ускладнює відтік менструальної крові. Під час пологів загин матки, природно, зникає, змінюється взаєморозташування органів черевної порожнини, в результаті чого положення матки стає більш фізіологічним і хворобливі відчуття при менструації зникають.

детская вышиванка бодиНа фото: якісний дитячий одяг від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також