Головна Релакс Святкування Яблучного Спаса

Святкування Яблучного Спаса

mamabook
174 Переглядів

церква, біблія, книгаЯблучний Спас відмічається 19 срепня. Які основні традиції та церковні правила, пов’язані з цим святом?

19 серпня 2016, в день церковного свята Преображення Господнього, наступає пора Яблучного Спаса. Вважалося, що до цієї дати не можна їсти яблука нового врожаю. Яблучний Спас ще називають “першими Осенінами”, тобто зустріччю осені.

У цей день в церкві святили не тільки яблука, але і всі плоди нового врожаю, які якраз починають достигати. Вважається, що дозрівання плодів в кінці літа – це своєрідна нагорода за цілий рік важкої праці, і, освячуючи їх в день Преображення, Церква тим самим освячує всі земні труди Божою благодаттю. Після освячення яблука набувають якусь чарівну силу, і якщо загадати бажання, відкушуючи перший шматочок, то воно обов’язково здійсниться. З настанням Яблучного Спаса прийнято починати готувати всілякі страви на основі запашних плодів: з ними печуть пироги і пиріжки, починають варити перше варення, робити салати та десерти, прикрашають ними святковий стіл і дарують кожному гостю.

Яблучний Спас – один з безлічі язичницьких свят, присвячених збору врожаю, зараз є однією з найшанованіших православних пам’ятних дат. Він присвячений спогадам про Преображення Ісуса Христа перед учнями на горі Фавор – тоді Ісус вперше постав не як земний цар, а як син Божий.

Традиції та звичаї на Яблучний Спас

До Яблучного Спаса категорично заборонялося їсти яблука. Існували навіть такі малоприємні повір’я, що якщо жінка, яка втратила дітей, з’їсть яблуко до Спаса, її дітям не даватимуть ласощі в раю. Зате в сам Яблучний Спас збирається весь урожай фруктів, освячуються яблука і виноград, а також готуються ласощі з цих продуктів.

Це свято має найширший набір прикмет і традицій, тому що яблука в християнстві – глибоко символічний предмет. “Найвідоміше” яблуко в світі -це те, через яке Адама і Єву вигнали з раю. Цьому сюжетові присвячена традиція яблучного чаювання.

Кислі яблука символізують вигнання. Вони нарізаються і розкладаються по чашках, а потім заливаються гарячим чаєм. Гарячі шматочки яблук занурюються в мед і варення – цей десерт символізує радість до життя незважаючи ні на що. Крім цього, популярні відвари з яблук, пироги з яблуками і варення. Обов’язково потрібно подати яблучко жебракові, якщо він попросить: “На Другий Спас і жебрак яблучко з’їсть”.

Чудесний звичай, пов’язаний з Яблучним Спасом, – це випікання яблучних пирогів і частування сусідів і друзів. Молодь відправлялася після цього в поле водити хороводи та співати пісні. Чому б і не приєднатися до цього древнього звичаю?

Частування на Яблучний Спас

Яких тільки пирогів і пиріжків не готують зараз з яблуками! Рецептів безліч, адже яблука вживають в їжу бозна скільки століть – археологі стверджують, що яблука їли ще первісні люди. Зараз найпростішим рецептом, мабуть, є улюблена багатьма шарлотка. Однак оригінальний рецепт припускає збиті яйця, які під час Успенського посту вживати не можна. На цей випадок можна запропонувати пісний варіант звичного страви.

Рецепт пісної шарлотки:

Борошно – 1 стакан.
Вода питна – 1 склянка;
Яблука (середні) – 5 штук.
Мед – 3 столових ложки.
Цукор – 2 чайних ложки.
Лимонний сік, ванільний цукор, коньяк – за смаком.

Начинка класична для шарлотки: Очистити від шкірки і серцевини яблука, нарізати тонкими пластинками. Підготовлені яблука обсипати корицею, трохи окропити лимонним соком, накрити кришкою. Можна для смаку та аромату також додати пару столових ложок хорошого коньяку.

Пісне тісто: Злегка нагріти воду, змішану з цукром, ванільним цукром і медом. Потім поступово засипати борошно, погашену оцтом соду і рослинне масло. Тісто має залишатися трохи текучим, як і в стандартній шарлотці.

Форму для запікання пирога потрібно змастити олією і при бажанні покрити невеликим шаром панірувальних сухарів. Сюди викладаємо рівномірним шаром яблука, які повністю заливаємо тестом.

Приблизно 40 хвилин шарлотка запікається при температурі 180 градусів.

вишиванка, футболка, товарНа фото: Якісні вишиванки для дітей різного віку (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також