15 популярних запитань та відповідей про обряд хрещення

08.01.2016

крещениеСьогодні більшість молодих батьків намагаються похрестити свого малюка з перших днів народження. Адже хрещення — це важлива подія, тахнство в житті маленької людини, та й усієї родини. З моменту обряду малюк отримує сильний захист,  а також стає віруючою людиною. Які запитання найчастіше виникають у батьків, які готуються до обряду хрещення дитинки?

1. Що потрібно для хрещення немовлят?
Насамперед присутність самої дитинки, а також хрещені батьки, натільний хрестик на ланцюжку або мотузці для дитинки, крижма (спеціальне біле полотно для хрещення) та ікона Ангела Охоронця або ж іменна.

Усе інше, про що вас можуть попросити, є лише додатком або даром для церкви, приміром, хлібина чи якісь види продуктів. Нести дари у церкву є древньою традицією віддяки Богові і священику.

2. Перелік необхідних речей для хрещення.
Необхідні речі без яких не обійтися — це натільний хрестик та крижма. Хрестик на хрестини може бути з будь-якого матеріалу. Бажано, щоб на ньому було зображення розіп’ятого Ісуса Христа. До хрестика потрібний ланцюжок або мотузочка, щоб можна було вдягнути його на дитину. Також, бажано мати ікону Ангела Охоронця, якою благословляється похресник.

3. Що таке «крижма»?
Крижма – це спеціальне прямокутне полотно білого кольору, яким огортається похресник. Вона символізує чистоту людської душі після хрещення. Тому вона є білою. Для крижми підійде звичайний шмат будь-якої білої тканини, рушник або спеціально оброблений матеріал з вишитими хрестами.

4. Де можна хреститися?
Бажано хреститися саме в церкві, а не вдома (окрім випадків, коли дитинка тяжко хвора). В церкві, до якої ви належите і яку відвідуєте, у тій і хрестіться. Якщо ви ще не визначилися і не маєте «свою» церкву, знайдіть такий храм, який би припав вам до душі.

5. Хто можуть бути хрещеними батьками?
Хрещеними батьками можуть бути повнолітні православні християни, які з відповідальністю і розумінням того, що від них вимагається, беруть на себе такі обов’язки. Адже їхні мета і завдання — виховати свого похресника у вірі і благочесті. Якщо хрещені самі нічого не тямлять у вірі, то й виховати не зможуть. Тому бажано рідним батькам з відповідальністю підходити до вибору кумів.

Церковне повноліття: чоловіча стать – 14 років, жіноча — 13.

крещение, одежда на крещение

Хрестильний комплект на хлопчика (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

6. Хто не може бути хрещеними батьками?
Хрещеними батьками не можуть бути: рідні батьки, неповнолітні, неправославні, або одружена пара для одного похресника. За канонами Православної Церкви куми для однієї дитини не можуть бути між собою одруженими, так само, як і майбутнє подружжя, бо кумівство – це духовне родство і шлюб між кумами є «духовним кровозмішанням».

7. Хто з рідних можуть стати хрещеними батьками?
Хрещеними батьками для свого кровного родича можуть стати будь-які родичі, окрім рідних батьків, тобто — дідусь, бабуся, дядько, тітка, брат або ж сестра у будь-якій ступені родинності. Та таке практикується вкрай рідко.

8. Чи можна стати хрещеними батьками “заочно”?
Ні, не можна, адже хрещені батьки під час хрещення виконують не формальну функцію, а відповідають перед Богом за саму, ще несвідому дитину. За несвідому дитину вони відрікаються від диявола, погоджуються з’єднатися з Богом-Христом і сповідають православну віру. Заочно це зробити неможливо.

9. Скільки має бути хрещених батьків?
В Древній Церкві для одного похресника був один хрещений батько чи одна хрещена мама. Для хлопчика – тато, для дівчинки – мама. Це пояснюється виключно практичною стороною обряду, адже до 5 століття хрестилися, як правило, у дорослому віці і, щоб не соромитися нагого тіла, хрещені були за статтю похресника. Після впровадження загальноприйнятої практики хрестити дітей з самого малечку хрещених батьків стало двоє, а через декілька століть, інколи, почали брати у хрещені декілька пар хрещених батьків. Церква з цим явищем пробувала боротися, та зусилля були марними і хрещені батьки у вигляді тата і мами стали нормою. Зараз Церква не забороняє брати у хрещені декілька пар батьків.

10. Як приготуватися перед тим, як стати хресними батьками?
Важливо для майбутніх хрещених батьків усвідомлювати важливість таїнства Хрещення та тієї ролі задля якої вони приймають участь в охрещенні дитини — взяття на себе обов’язку виховати похресника у православному дусі. Під час обряду Хрещення хрещені виконують певні дії за своїх несвідомих похресників: відрікаються від диявола, з’єднуються з Христом, сповідають (читають) Символ віри “Вірую” , яка є основною молитвою-сповіданням православної віри.

Якщо є запитання на які майбутні хрещені самостійно не знайшли відповіді, не соромтеся заздалегідь про все розпитати у священика.
Вітається підготовка хрещених батьків шляхом 1-2 денного посту, особливо духовного, та Сповіддю і Причастям, хоча, це не є обов’язковими елементами для приготування хрещених батьків перед Хрещенням.

11. Як вдягатися на хрещення?
На хрещення слід вдягати дитинку у святкове вбрання, адже це буде днем її духовного народження (бажано у світлий одяг). В церквах України практикується хрещення, як через повне або часткове занурення так і через обливання. Тому в останньому випадку дитинку слід одягати в одяг з вільним доступом до грудей, ручок і стоп ніг (вдягайте не колготки, а штанці/плаття з носочками). Ці частини тіла будуть помазані оливою освячення і Святим Миром.

Дорослим, які будуть присутніми на таїнстві, слід вдягатися у святкову урочисту одежу. За традицією жінки покривають свої голови хустками і вдягаються по-жіночому, тобто у спідниці або плаття. До-речі, урочистим і святковим одягом для кожного українця є вишиванка.

12. Чи може бути присутня мама на хрещенні?
Заборона мамі бути присутньою на хрещенні базується на старозавітному правилі природнього очищення жінки після народження дитини. Воно, зазвичай, триває до 40 днів. Після цього вже можна здійснити над мамою чин введення її у храм. Якщо мама прийде з дитинкою до храму до хрещення і попросить священика ввести її і він це зробить, після нього вона сміливо може бути присутньою на хрещенні своєї дитини.

Сьогодні існує практика робити чин вводин після обряду хрещення або наприкінці. У такому випадку мама знаходиться поза межами центрального храму, але може стояти у притворі (невелика вхідна частина церкви) і при відчинених дверях усе бачити і чути, що, власне, і практикується у нашому храмі.

13. Що дарують на хрестини?
У хрещених батьків нерідко виникає запитання, що подарувати своєму духовному чаду в день хрестин. Церква не регулює це питання, але може порадити, що саме слід подарувати на хрещення. Гарним подарунком вважається ікона, особливо, зображення того святого в честь котрого і названа дитина (іменна ікона), або ж ікону Ангела Охоронителя. Якщо ж таких ікон ви не знайшли, то подаруйте будь-яку іншу. Також, доречним подарунком на хрестинах будуть Біблія для дітей або дитячий молитовних.

14. Хто має купувати хрестик, крижму, ікону та віддячуватися за проведення обряду?
Це питання належить не до церковного регулювання, а до народних традицій. І, хоча, народні традиції можуть відрізнятися в залежності до регіону проживання, та все ж існує найросповсюдженіша традиція, коли про хрестик турбується хрещений тато, а про крижму — хрещена мама, або ж, хрещена купує всі необхідні речі, а хрещений віддячується пожертвою. Якщо ж станеться навпаки, або ж рідні батьки самі про все потурбуються — це зовсім не вплине на хрещення дитини.

15. Скільки часу триває хрещення?
Обряд таїнства хрещення триває 30-40 хвилин.

крижма, хрещення, товарНа фото: Крижма для хрещення (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

В Гугле есть! / В Yahoo есть! / В Bing есть! / В Ask есть!


Вернуться в раздел: "Новорожденные"
Вернуться на: Главную страницу